Dlaczego warto zainwestować w film reklamowy? Odkryj siłę videomarketingu

„To będzie rok videomarketingu” – tak, zgodnie rok 2017, zatytułowali specjaliści i znawcy marketingu internetowego. Czy faktycznie warto inwestować w filmy i spoty reklamowe, promujące nasz biznes? Czy era tradycyjnych komunikatów tekstowych na dobre odeszła do lamusa? Czy dobry film promocyjny to dziś podstawa efektywnej komunikacji z odbiorcami? Przyjrzyjmy się faktom…

 

Liczby mówią same za siebie…

Youtube jest aktualnie drugą największą, zaraz po Google, wyszukiwarką na świecie. Średnio co minutę zamieszczanych jest 400 godzin nowych materiałów filmowych. Z kolei dane zebrane przez Mediakix wskazują, że w serwisach społecznościowych spędzamy średnio dziennie: na Youtube – 40 minut, na Facebooku – 36 minut, na Snapchacie – 25 minut, na Instagramie – 15 minut, a na Twitterze zaledwie minutę. Przyjrzyjmy się jakie treści najchętniej „konsumują” użytkownicy. Internauci cenią wiadomości praktyczne i unikalne, udostępniają natomiast najchętniej treści multimedialne.

Badania przeprowadzone przez Facebook IQ w USA i Kanadzie wskazują, że internauci oglądają dziś więcej filmów wideo za pośrednictwem smartfonów niż kiedykolwiek wcześniej. Przeprowadzone badania dowodzą, że w ciągu ostatniego roku czas spędzany dziennie na oglądaniu transmisji live przez użytkowników Facebooka na całym świecie wzrósł czterokrotnie, natomiast czas poświęcony na odtwarzanie filmików na Instagramie wzrósł o 80 proc. Trend ten będzie się utrzymywał – 45 proc. badanych na terenie USA i Kanady przyznaje, że chętnie nadal będzie sięgać po treści wideo. Przewiduje się, że do 2020 roku 75% transmisji danych na cały świecie będą stanowiły materiały wideo.

Co stoi za tak znacznym wzrostem popularności materiałów wideo? Do głosu dochodzi pokolenie Z – osoby urodzone pod koniec lat 90 bądź tuż po roku 2000. To generacja, która komunikuje się głównie za pośrednictwem obrazów.

Duży wpływ na rosnące zainteresowanie materiałami video ma znaczący wzrost liczby osób korzystających z kanału mobile. Stosunkowo niewielki wyświetlacz nie sprzyja pogłębionej lekturze treści. Korzystając ze smartfonów, chętniej sięgamy po treści multimedialne, które są łatwiejsze w odbiorze.

Trend ten doskonale zauważają właściciele największych platform social media – poszerzając stale możliwości publikowania filmów i relacji video – wystarczy przyjrzeć się ostatnim trendom – Facebook, Instagram, Snapchat, a także Twitter z Periscope – wszyscy stawiają na treści video.

Czy warto inwestować w film promocyjny?

Podstawą skutecznej komunikacji jest dotarcie z naszym przekazem do określonego grona odbiorców. Przekaz powinien być angażujący i wzbudzać zainteresowanie użytkowników. Bardzo ważną kwestią jest wybór właściwego kanału dotarcia. Zasada jest prosta – jesteśmy tam, gdzie bywają nasi odbiorcy – klienci, kontrahenci, przyszli pracownicy.

Gdzie są nasi odbiorcy? W Internecie, a konkretnie w większości na Youtubie, w portalach społecznościowych i branżowych. Jakie treści skupiają ich uwagę? Jak wskazują przytoczone powyżej statystyki – największym zainteresowaniem cieszą się materiały multimedialne.

Film promocyjny to dziś podstawa skutecznej komunikacji.

 

video Marketing

 

Film promocyjny, a może instruktażowy – jaki film wybrać?

Film zwykle kojarzony jest ze spotem reklamowym, tymczasem ta forma komunikacji z odbiorcami stwarza możliwość realizowania wielu kluczowych dla firmy celów biznesowych. Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych formatów:

Film promocyjny/reklamowy – jedna z najpopularniejszych form reklamy (film może być emitowany zarówno w kanałach internetowych, jak i mediach tradycyjnych). Zadaniem spotu jest promowanie oferty firmy bądź wybranego produktu, a także odkreślenie unikalnych cech oferty, wzbudzenie zainteresowania i chęci posiadania produktu/ nawiązania współpracy.

Film rekrutacyjny – dziś w dobie rynku pracownika, znalezienie i zatrzymanie pracownika, który posiada wszystkie wymagane kompetencje jest zadaniem niełatwym. Film rekrutacyjny pozwala dotrzeć z ofertą pracy do młodych, przedsiębiorczych, wykształconych użytkowników nowych mediów. Buduje pozytywny wizerunek firmy jako nowoczesnego pracodawcy. To ważny element employer brandingu.

Film szkoleniowy/instruktażowy/ poradnik – demonstrują użytkownikowi działanie produktu, jego innowacyjne zastosowanie. W branżach technicznych i technologicznych ważne jest edukowanie klienta, unaocznienie w jaki sposób nasze rozwiązanie pozwoli mu sprawniej zarządzać firmą, procesem produkcyjnym, pracownikami – słowem – jak ułatwi pracę i pozwoli pomnożyć zysk.

Videorelacje – to doskonała okazja do uwiecznienia ważnych dla życia i funkcjonowania firmy wydarzeń – takich jak: jubileusz istnienia, event do pracowników, otwarcie nowej filii, udział firmy w targach branżowych. Warte upamiętnienia jest każde wydarzenie, które utrwali wizerunek firmy jako eksperta w branży czy przyjaznego, życzliwego środowiska pracy.

Filmy korporacyjne/ wizerunkowe – celem filmów jest prezentowanie ważnych faktów o firmie oraz wzmacnianie pozytywnego wizerunku. Produkcje pozwalają wzmacniać pozycję eksperta na rynku. Pokazać firmę w pozytywny świetle – przyjazne miejsce pracy, działalność na rzecz lokalnej społeczności. Treść, zakres oraz wydźwięk filmu realizuję określony ze zleceniodawcą cel przedsiębiorstwa.

Szczegółową ofertę i przykłady realizacji filmów promocyjnych znajdziesz na stronie: http://semastudio.pl/

Jak wybrać firmę?

Na jakie czynniki zwrócić uwagę wybierając firmę, która zrealizuje dla nas materiał filmowy? Ważne jest pierwsze wrażenie i dobry kontakt – to dobrze wróży wzajemnej współpracy. Warto zweryfikować dotychczasowe portfolio wykonawcy, a także sprawdzić jaki sprzętem dysponuje. Doświadczona firma zapyta nas o scenariusz (jeśli go nie posiadamy, zaproponuje współpracę przy jego tworzeniu). Określi także ilość dni/godzin zdjęciowych, czas realizacji oraz poda pełny kosztorys.

O czym warto pamiętać…

Film promocyjny to milowy krok dla skutecznej, nowoczesnej komunikacji. Jeżeli zakładamy aktywną komunikację z naszymi odbiorcami za pośrednictwem nowych mediów (zwłaszcza mediów społecznościowych) – postawmy na cykl filmowy, regularne produkcje filmowe, które pokażą nasz produkt, naszą firmę, nas samych w nowym świetle i pozwolą nawiązać stały kontakt z klientami oraz budować ich zaangażowanie oraz lojalność wobec marki.