Leasing samochodu osobowego a podatki. Sprawdź, co i jak możesz odliczyć

Leasing samochodu osobowego ma wiele zalet. Docenią je zwłaszcza przedsiębiorcy. Aby w pełni skorzystać z profitów, jakie niesie leasing, należy wiedzieć, w jaki sposób rozliczać taki samochód w firmie. W artykule dowiesz się co i jak możesz odliczyć, posiadając auto osobowe w leasingu.

Leasing samochodu osobowego to popularny sposób finansowania pojazdów w firmach. Przedsiębiorcy mają do wyboru dwa rodzaje – finansowy i operacyjny. Różnice między nimi wynikają głównie z przepisów podatkowych. Na rynku przeważają leasingi operacyjne. Według danych szacunkowych aż 80-90 proc. umów leasingowych dotyczy właśnie leasingu operacyjnego.

Leasing finansowy

 

Jedną z istotnych wad leasingu finansowego jest konieczność opłacenia całej stawki podatku VAT z góry. Zwłaszcza dla młodych firm, które nie mogą poszczycić się jeszcze imponującym kapitałem może być to sporym problemem.

Do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca może zaliczyć jedynie część odsetkową rat leasingowych oraz bieżące koszty, związane z eksploatacją auta (np. koszty paliwa). Samochód staje się pojazdem firmowym, a podatnik może zaliczyć go do środków trwałych i amortyzować w czasie na dwa sposoby: liniowo (20% w skali roku) bądź indywidualnie (40% w skali roku). Amortyzację ponosi korzystający tylko w samochodach osobowych o wartości nie więcej niż 20 tys. euro.

Leasing operacyjny

 

W przypadku leasingu operacyjnego samochodu osobowego właścicielem auta jest firma leasingująca i to ona pokrywa koszty amortyzacji pojazdu. Samochód nie jest wliczany do środków trwałych przedsiębiorcy. Do kosztów podatkowych zaliczają się: rata leasingowa (zarówno część odsetkowa, jak również kapitałowa), czynsz inicjalny oraz bieżące koszty eksploatacji. Podatek VAT jest doliczany do każdej z rat leasingowych, co jest znacznym ułatwieniem dla początkujących przedsiębiorców.

Leasing samochodu osobowego – co z VAT-em?

 

Użytkowanie samochodu osobowego wyłącznie w celach firmowych daje możliwość całkowitego odliczenia podatku VAT od rat leasingowych, eksploatacji auta czy zakupu paliwa.

Co ważne, aby móc odliczyć 100 procent kosztów, należy spełnić pewne kryteria. O jakich kryteriach mowa?

Aby to zrobić należy:

  • wypełnić formularz VAT-26 w Urzędzie Skarbowym;
  • prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów dla celów VAT, tzw. kilometrówkę;
  • sporządzić regulaminu użytkowania pojazdu.

 

W sytuacji, kiedy będziemy używać samochodu osobowego w celach firmowych i prywatnych, podatek VAT będziemy mogli odliczyć tylko częściowo. Dotyczy to zarówno rat leasingowych, jak i bieżącego eksploatowania pojazdu, w tym zakupu paliwa. Podatnik będzie mógł odliczyć jedynie 50% VAT.

Jeśli jako przedsiębiorca chcesz czerpać korzyści podatkowe z leasingu, sięgnij po Leasing SMARTPLAN na nowe auta, oferowany przez Toyota Leasing. Biorąc w leasing nowe auto, zmniejszysz wysokość raty aż o 60 proc., będziesz mógł wymienić auto na nowe po 3-4 latach, zyskasz również wyjątkowo atrakcyjne pakiety usług, np. gwarantowany samochód zastępczy, zakup, wymianę i składowanie opon czy kompleksowy serwis realizowany przez ASO Toyota wliczony w ratę.

To jednak nie wszystko. Korzyści podatkowe, wynikające z Leasingu SMARTPLAN na nowe auta będą jeszcze większe niż w przypadku tradycyjnego leasingu. Klient, nie wykupując samochodu po zakończeniu umowy, nie płaci bowiem podatku PIT & CIT od ceny późniejszej sprzedaży pojazdu.