Różnice pomiędzy lokatą terminową a kontem oszczędnościowym

Lokaty terminowe są nie jedynym produktem oszczędnościowym dostępnym na rynku. Ich największym konkurentem są konta oszczędnościowe, które również cieszą się dużą popularnością. Jednak zanim zdecyduje się, co wybrać, warto poznać, co je łączy i jakie są różnice pomiędzy nimi, aby można było najlepiej ulokować swoje oszczędności.

Wspólne cechy lokaty i konta oszczędnościowego

Najważniejsza ich wspólna cecha to możliwość ulokowania na nich swoich oszczędności. Natomiast ich druga cecha jest taka, że osiągnięte z nich zyski są obciążone tzw. podatkiem Belki. Jest to podatek od dochodów kapitałowych. Reszta już je będzie różniła, np. wysokość oprocentowania czy czas trwania.

 

Lokata terminowa a konto oszczędnościowe

Lokatę terminową można zawrzeć na określony czas, np. 12 miesięcy i bardzo ważne jest tutaj to, że pieniądze można na nią wpłacić tylko jeden raz, a więc w momencie, kiedy zakłada się taką lokatę.

Później nie będzie w ogóle możliwe zrobienie dodatkowej wpłaty. Przeważnie na koniec okresu umownego nalicza się odsetki od wpłaconego kapitału. Jeśli umowa zostanie zerwana przed terminem, to w większości przypadków można stracić naliczone odsetki.

Dostaję się tylko taką kwotę, którą się wpłaciło. Ważne jest również oprocentowanie takiej lokaty, ponieważ większość z nich ma stałe stopy procentowe, czyli już w dniu zawierania umowy będzie wiadomo, jaki zysk przyniosą wpłacane pieniądze.

Całkiem inaczej jest z kontem oszczędnościowym, ponieważ jest ono idealne dla osób, które chcą oszczędzać regularnie i wpłacać każdego miesiąca jakąś określoną kwotę.

Poza tym umowa na takie konto jest zawierana na czas nieokreślony i, co ważne, można z niego wypłacać pieniądze, kiedy się tylko chce i nie traci się odsetek. Tylko może być taki haczyk, że przy drugiej wypłacie i przy kolejnych będzie już naliczana prowizja. Co miesiąc naliczane są odsetki od środków, które zgromadziło się na koncie, a jego oprocentowanie jest naliczane według zmiennych stóp procentowych.

Gdzie szukać dobrych lokat terminowych?

Lokaty terminowe można znaleźć w ofercie każdego banku. Warto sprawdzić kilka ofert i wybrać najlepszą. Dzięki takiej lokacie klient ma szansę pomnożyć swoje oszczędności. Natomiast bank pozyskuje w ten sposób nowych klientów oraz środki finansowe od tych klientów.

W zależności od potrzeb każdy klient indywidualnie może ulokować pieniądze na dogodny czas oraz na ustalony procent. Lokaty terminowe są bezpieczne i pewne, a do tego pozwalają pomnożyć swoje oszczędności, a wystarczy tylko wybrać dla siebie najlepszą ofertę danego banku.

W tym pomóc może ranking lokat bankowych. Wybierając taką lokatę, warto sprawdzić wszystkie warunki umowy i podpisać ją, gdy już się jest pewnym, ile chce się ulokować oszczędności na lokacie.