Jakie meble wybrać do biura?

Dobre meble biurowe są wygodne dla pracowników, a jednocześnie świadczą o prestiżu firmy. Nie tylko w przestrzeni przygotowanej dla klientów, ale również w części wyłącznie dla pracowników. Takie zadbanie o personel podniesie morale załogi oraz pozytywnie wpłynie na motywację pracowników.

Skoro meble biurowe spełniają tak wiele funkcji, jakie wybrać, by były miłe dla oka, a jednocześnie wytrzymałe i ergonomiczne? Z pewnością dobrym wyborem okażą się meble drewniane, o nowoczesnym charakterze. Drewno to materiał ekskluzywny, będzie więc dobrze świadczył o wizerunku firmy. Lite drewno jest bardzo trwałe, dzięki czemu nie zniszczy się nawet w trakcie przeprowadzki do innego lokalu. Jest też przyjemne w dotyku, co z pewnością przypadnie do gustu pracownikom.

 

aranzacja biura

 

Wizerunek firmy a aranżacja biura

Meble drewniane z litego buku lub z litego dębu są piękne. Nawet w nowoczesnych stylizacjach mają nieco tradycyjny charakter, co korzystnie wpływa na wizerunek firmy. Drewno kojarzy się z tradycją, ciepłem i bezpieczeństwem i są to skojarzenia, które mieć będzie klient widząc takie otoczenie. Ponadto, meble z drewna są na tyle neutralne, że na pewno nie urażą niczyich gustów.

Nawiązanie do tradycji nie znaczy, że meble drewniane nie mogą być nowoczesne. Wręcz przeciwnie. Drewno jest materiałem na tyle plastycznym, że z powodzeniem można nadać mu dowolny kształt. Proste bryły i zdecydowane linie nadają meblom nowoczesnego designu. Można łatwo uzupełnić ten styl metalowymi dodatkami lub wybrać meble, które łączą oba materiały.

Ważny jest też wybór gatunku drewna. Sklejka czy lita sosna nie będą wzbudzać szacunku ani świadczyć o wysokiej wartości firmy. Wręcz przeciwnie. Ponieważ tego typu meble szybko się niszczą, maksymalnie po kilku latach będzie trzeba je wymienić. W przeciwnym wypadku będą odstraszać klientów pomarszczoną powierzchnią, wgnieceniami i odchodzącą warstwą zewnętrzną.

 

Lite drewno dobrej jakości: buk i dąb?

Są dwa gatunki drewna, które najlepiej nadają się do wyrobu mebli biurowych. Jest to buk oraz dąb. Oba te gatunki są bardzo twarde – przy czym dąb jest twardszy. Dodatkowo jest częściowo odporny na wilgoć, dzięki czemu nie zniszczy się nawet wtedy, gdy ktoś wyleje na niego kawę i herbatę. Meble z litego dębu są ponadto łatwe do utrzymania w czystości. Ogromną zaletą bukowiny jest barwa oraz piękny rysunek drewna, który sprawia, że wykonane z niej meble są niezwykle eleganckie i gustowne. Buk jest nieco mniej twardy, natomiast bardziej plastyczny i łatwiejszy w obróbce. Co więcej, jest nieco tańszy w produkcji.

z drewna

szafka biurowa z drewna

 

Różne kolekcje mebli z litego buku i dębu można znaleźć w sklepie The Beds. Ta polska firma z kilkudziesięcioletnim stażem doskonale wie, co to znaczy jakość i doskonałe wykonanie. Wśród ich kolekcji można znaleźć drewniane meble odpowiednie do biura, takie jak: biurka do pracy, krzesła i stoły, które będzie można umieścić w sali konferencyjnej lub po prostu w stołówce dla pracowników. Nie brakuje tutaj także szafek o różnych wymiarach. Podział na kolekcje ułatwia zaś dobór pasujących do siebie mebli.

Już niedługo w sklepie pojawi się również technologia UMC, która umożliwi klientom wpływ na ostateczny wygląd mebli. To ciekawa opcja, dzięki której będzie można kupić wyposażenie do biura w cenie mebli gotowych, a jednak niejako robionych na zamówienie.

 

Jakie wybrać meble do biura?

Oczywiście to, jakie meble znajdą się w konkretnym biurze, zależy w ostateczności od tego, czym dana firma się zajmuje. Istnieją jednak pewne elementy wyposażenia, które chyba muszą znaleźć się w każdym biurze. Po pierwsze: miejsce do pracy, na który składa się zazwyczaj biurko z miejscem na komputer oraz wygodne krzesło. W przeciwieństwie do biurek domowych, te w biurze nie muszą być bardzo duże, ponieważ pracownicy nie muszą trzymać w nich zbyt wielu osobistych przedmiotów. Miejsce na klawiaturę i mysz lub rozłożenie laptopa i trochę wygodnej przestrzeni na ręce, kubek z kawą czy potrzebne dokumenty powinny wystarczyć.

Zamiast szuflad w biurku lepiej sprawdzą się ogólnodostępne szafki lub półki, na które można odkładać wspólne dokumenty. Dzięki temu nie utkną w czyimś biurku, nie będzie też konieczności przeglądania przecież odrobinę prywatnych szuflad pracownika, gdy nie będzie go w pracy, a jakieś dokumenty okażą się niezbędne. Taki model pracy będzie też bardziej przezroczysty.

W każdej większej firmie z pewnością przyda się stół konferencyjny. Wbrew nazwie, nie musi on służyć tylko do odbywania konferencji. Równie dobrze można wspólnie przy nim usiąść, by pracować ramię w ramię nad jednym projektem.

 

Jak urządzić biuro? Rozplanowanie przestrzeni

Estetyczna przestrzeń i porządek to dobre miejsca do pracy. Liczne szafki umożliwiają poukładanie wszystkich dokumentów, co z kolej skutkuje łatwym dostępem do nich, bez marnowania czasu na szukanie potrzebnych rzeczy. Jasna i otwarta przestrzeń pozytywnie wpływa na jakość pracy. Dobre środowisko pracy to zaś dobra motywacja dla pracowników, którzy coraz częściej zwracają uwagę także na pozafinansowe aspekty współpracy z daną firmą (szczególnie jeżeli stawki w danym zawodzie są dość wyrównane).

Choć wiele firm skupia się na wywieraniu dobrego pierwszego wrażenia na klientach, to w rzeczywistości równie ważne jest wywoływanie takiego samego wrażenia u pracowników. Dla nich również liczy się, czy firma wydaje się solidna i że nie są jej obojętne warunki pracy załogi. W ten niewerbalny sposób po prostu mówi się każdemu pracownikowi, że on i wykonywana przez niego praca jest ważna i doceniana.