Dobry grafik to podstawa! Sprawdź, na co wpływa plan pracy w firmie.

Skoro prowadzisz firmę, najprawdopodobniej co miesiąc mierzysz się z układaniem harmonogramu pracy. Jeśli to zadanie wydaje ci się żmudne, monotonne, a może nawet zbędne – zapraszamy do lektury. Pora na zmianę nastawienia: odpowiednie podejście do kwestii grafiku pracy potrafi zmienić naprawdę wiele!

Czym grozi zły grafik pracy?

Pierwsze, co musisz zrozumieć, to fakt, że grafik pracy musi opierać się o polskie prawo. Stosowne normy dobowe i miesięczne, a także dane dotyczące długości odpoczynków i okresów rozliczeniowych odnajdziesz w Kodeksie Pracy. Łamiąc zawarte tam przepisy, ryzykujesz karę pieniężną do wysokości 30 tysięcy złotych. Warto mieć tego świadomość!

Czy grafik wpływa na zadowolenie pracowników?

Oczywiście! Przemęczeni, niedoceniani pracownicy szybko tracą zapał do wykonywania swoich zadań i rozglądają się za inną posadą, co może prowadzić do nadmiernej rotacji pracowników. Zawsze bierz pod uwagę preferencje kadry, a już szczególnie wtedy, gdy wymagasz od niej dostępności również w weekendy i o późnych porach. Stuprocentowa dyspozycyjność nie istnieje – nie powinieneś więc jej oczekiwać. Pamiętaj o egzaminach studentów oraz o obowiązkach młodych matek, a unikniesz masowych urlopów na żądanie i plagi fikcyjnych zwolnień lekarskich. Jeśli docenisz czas pracownika i weźmiesz pod uwagę jego potrzeby przy układaniu grafiku, zaprocentuje to wyższą wydajnością i lojalnością z jego strony.

Czy grafik wpływa na finanse firmy?

Jasne, że tak! Po pierwsze dobrze zaprojektowany grafik wpływa na poprawę wizerunku firmy co przy wsparciu serwisu GrafikOptymalny.pl staje się banalnie proste. Po drugie, dobry harmonogram to sposób na oszczędność. W niektórych branżach zapotrzebowanie na liczbę rąk do pracy różni się od pory dnia, dnia miesiąca, pory roku, a nawet pogody. Wystarczy zobaczyć, jak wyglądają sklepy w galeriach handlowych w święta, a jak we wtorek przed południem. Nie mnóż zbędnych godzin pracy – pamiętaj, że za każdą taką godzinę trzeba będzie zapłacić. Zawsze sprawdzaj, czy koszt grafiku mieści się w założonym budżecie; pozostawiaj przy tym stosowny margines błędu. Kiedy zoptymalizujesz koszty, tym samym zwiększysz zyski!

Przemyślany grafik pracy to podstawa sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Zerknij poniżej, aby sprawdzić, jak wyglądają grafiki pracy tworzone w programie Grafik Optymalny.