Jak transportować towary z Chin?

Chiny są dzisiaj potęgą gospodarczą, nic więc dziwnego, że polscy przedsiębiorcy tak chętnie importują towar z tego odległego kraju. Jednak wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste. Podpowiadamy, jak transportować produkty z Chin – jakie formalności należy załatwić, ile to kosztuje i ile czeka się na dostawę.

Jak transportować towary z Chin?

Wbrew pozorom transport z Chin nie jest taki prosty, jakby się wydawało. Należy spełnić wiele wymogów, o których przeczytać możemy na przykład na tej stronie: http://fracht.pl/poradnik/wpis/co-nalezy-wiedziec-o-transporcie-z-chin/. To, od czego powinniśmy zacząć, to wybranie rodzaju transportu.

transport drogowy

Jeśli zależy nam na czasie, to najlepiej zrobimy stawiając na drogę lotniczą. Jednak jest kosztowna, poza tym – sprawdzi się tylko przy małych zamówieniach. Ponadto załatwianie spraw na lotnisku jest dość uciążliwe i lepiej do tego wynająć agencję celną, za której usługi też trzeba zapłacić.

Innym sposobem na przesłanie towarów z Chin do Polski, jest zlecenie tego firmie kurierskiej. Niestety nie dość, że to droga metoda i można tak wysyłać tylko niewielkie paczki, to jeszcze sam proces wysyłki jest czasochłonny. Bardzo często towar zalega w magazynie. Jednak plusem takiej sytuacji jest możliwość „śledzenia” paczki.

Najpopularniejszym sposobem na transport towarów z Chin jest droga morska. Wszystko dzięki niskiej cenie, a także dużej ładowności. Wadą jest długi czas oczekiwania. Zwłaszcza przy decyzji o dostarczeniu towaru do Gdyni. Wielu przedsiębiorców wybiera więc port w Hamburgu.

Można transportować towar z Chin również koleją. To zdecydowanie tańszy sposób niż lotniczy, a i można załadować więcej towaru. Plusem jest również czas – okazuje się, że trwa niecałe dwa tygodnie. Warto podkreślić również, że jest to bezpieczniejsze niż na statku – nie ma ryzyka pożaru, czy zatonięcia. Poza tym – to znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Ile kosztuje transport z Chin?

W zasadzie trudno jednoznacznie wskazać, ile kosztuje transport z Chin. Cena zależy bowiem od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, na jaki sposób dostawy się zdecydujemy. W przypadku drogi morskiej liczy się m.in. to, czy jest to drobnica, czy jednak transport pełnokontenerowy. Poza tym, czy w cenę wliczone są opłaty portowe, czy dodatkowo należy uwzględnić jeszcze paliwo, jeśli dojdzie przewóz drogowy, a także szereg kosztów celnych i prowizja dla firmy spedycyjnej, której warto zlecić cały proces.

Formalności konieczne przy imporcie z Chin

Niestety – jak to zawsze bywa – aby móc cokolwiek wwieźć do naszego kraju, trzeba spełnić szereg wymogów, a więc wypełnić wiele dokumentów. Formalności jest sporo, ich ilość może przytłoczyć zwłaszcza wtedy, gdy załatwia się je samodzielnie i po raz pierwszy. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na wynajęcie firmy spedycyjnej, która ma w tym doświadczenie.

O jakie formalności chodzi? Przede wszystkim podczas odprawy celnej musimy okazać potwierdzenie zapłaty i fakturę handlową. Należy mieć również pełną specyfikację produktów: rodzaj, wagę, ilość, a także numery seryjne każdego opakowania. Oczywiście, jeśli sprowadzane są markowe rzeczy – sprawdzone zostanie również to, czy nie są to podróbki, czyli czy posiadają certyfikaty.

Jak widać – transport z Chin to dość trudne zagadnienie. Trzeba się do niego dobrze przygotować. Jednak jeśli chcemy prowadzić przedsiębiorstwo, które sprzedaje chińskie produkty, to warto przez to przebrnąć.