Jak zautomatyzować proces produkcji w swojej firmie

Obecnie każde przedsiębiorstwo dąży do osiągnięcia konkurencyjności na rynku, a także zwiększenia wydajności i elastyczności produkcji. Pomocna w tym zakresie jest automatyzacja – to proces w pełni przyjazny środowisku naturalnemu, który dodatkowo pozwala na spore oszczędności. Aby automatyzacja mogła być skutecznie realizowana w zakładzie przemysłowym, musi wykorzystywać odpowiednie narzędzia, które będą zwiększały produktywność całego procesu. Jednym z takich opłacalnych rozwiązań jest inwestycja w nowoczesne wycinarki laserowe.

Specyfikacja wycinarek laserowych

Wycinarki laserowe zostały zaprojektowane w taki sposób, by uprościć pracę i zwiększyć rentowność produkcji. Są to narzędzia, które pozwalają na osiągnięcie maksymalnej produktywności w obróbce blach o różnej grubości. Te nowoczesne i zaawansowane maszyny wspierają cały proces produkcyjny w zakładzie. Porównując wiele dostępnych urządzeń można stwierdzić, że wycinarki laserowe to obecnie najbardziej opłacalne rozwiązanie do obróbki szerokiego zakresu materiałów. Wykorzystuje się je w wielu dziedzinach przemysłowych, m.in. w lotnictwie, branży motoryzacyjnej, budowie maszyn oraz niemal wszystkich urządzeń i przedmiotów wykonywanych z metali. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wycinarek laserowych – CO2 oraz ze źródłem fiber laser. Maszyny z wykorzystaniem tej pierwszej technologii są bardzo elastyczne pod względem obrabianych materiałów tj. stal konstrukcyjna, aluminium, guma, plexi czy stal nierdzewna. Ze względu jednak na coraz zwiększające się potrzeby rynkowe pojawiła się konieczność wprowadzenia nowej technologii, która pozwoli na zmniejszenie zużycia energii, eliminację dystrybucji wiązki za pomocą luster czy dodatkowych gazów rezonatorowych. W ten sposób wprowadzono technologię fiber, która pozwala na obróbkę materiałów w podobnym zakresie co CO2. Co prawda, cięcie grubszych materiałów straciło w pewnym stopniu na jakości, jednak w zakresie do 6mm fiber jest zdecydowanie wydajniejszy.

wycinarka laserowa

Automatyzacja – dlaczego się opłaca?

Automatyzacja produkcji oznacza dla przedsiębiorstwa przede wszystkim oszczędność, która przejawia się poprzez ograniczenie kosztów składowania, logistyki materiałowej czy skrócenie cyklu produkcyjnego. Niewątpliwą zaletą jest również działanie w zgodzie ze środowiskiem, które także pozytywnie wpływa na wizerunek marki. – W procesie zautomatyzowanym maszyna jest przyjazna dla środowiska, ponieważ stosowane przez nas systemy są zgodne z założeniami technologii opierającej się na zwiększonej wydajności bez nadmiernego zużycia energii. Takie działanie jest zgodne z naszą koncepcją Green Means, która oznacza że nasze maszyny charakteryzują się możliwie małym wykorzystaniem przestrzeni oraz mediów, przez co nie wymagają wysokich kosztów utrzymania – komentuje Adam Szwejkowski, specjalista wycinarek laserowych w Prima Power Central Europe.

Jak wycinarki laserowe wpływają na automatyzację?

Ze względu na szerokie zastosowanie wycinarek laserowych, są one wykorzystywane na dużą skalę w wielu zakładach produkcyjnych. Przemawia za tym ich wysoka jakość, ale również możliwość połączenia w jeden system produkcyjny z innymi urządzeniami. Korelacja pomiędzy wycinarkami laserowymi, a automatyzacją jest bardzo silna. Połączenie ich w jeden proces wpływa na wydajność produkcji w przedsiębiorstwie. Dzięki temu przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności każdego przedsiębiorstwa na rynku.