Jak otworzyć swoją pralnię?

Pralnie samoobsługowe pojawiają się w naszych miastach coraz częściej. Nie ma w tym nic dziwnego, jest to niesamowicie praktyczne rozwiązanie, z którego coraz częściej korzystają liczni mieszkańcu dużych miast. Pralnie samoobsługowe przywędrowały do nas z zachodu, gdzie są niezwykle popularne. Liczba klientów w Polsce cały czas rośnie, dlatego jest to idealny czas, aby zainwestować i założyć swoją pralnię. Jak to jednak zrobić i co trzeba wiedzieć?

Gdy zastanawiamy się nad założeniem własnej pralni, musimy skupić się na kilku najważniejszych aspektach. Z jednej strony trzeba spełniać wymogi techniczne lokalu i posiadać odpowiednie jego wyposażenie. To jednak nie wszystko. Warto skupić się również na tym, aby nasza pralnia przyciągała odpowiednią ilość zainteresowanych. Jednym z czynników jest chociażby to, ile osób mieszka w okolicy i na ilu potencjalnych klientów możemy liczyć.

Klienci

Zanim zaczniemy rozglądać się nad konkretnym lokalem, musimy wybrać odpowiednie miejsce na naszą pralnię. Podstawową kwestią jest tutaj wspomniana wcześniej liczba potencjalnych klientów. W sieci można zleźć na ten temat wiele rożnych informacji, jednak pamiętajmy o tym, by opierać się na danych dotyczących naszego kraju, ponieważ u nas usługi tego typu cały czas się rozwijają. Przykładowo, w krajach zachodnich jedna pralnia może przypadać na od 3000 do 6000 mieszkańców. W Polsce natomiast na chwilę obecną na jedną pralnie powinno przypadać od 10 000 do 20 000 osób. Warto więc zrobić dokładny research i sprawdzić, czy podobne przedsiębiorstwa działają obecnie w naszym mieście oraz w naszej okolicy i ile ich jest.

Lokal

Gdy już stwierdzimy, że pralnia w danej okolicy okaże się opłacalnym biznesem, możemy zabrać się za poszukiwanie odpowiedniego lokalu. Oto wymogi, które powinien on spełniać:

– samo pomieszczenie pralni powinno posiadać powierzchnię od 50 do 70 m2,

– w skład tej powierzchni wchodzić będą :

– toaleta – od 2 do 3 m2,

– magazyn na środki chemiczne – od 1 do 2 m2,

– pomieszczenie socjalne – od 5 do 8 m2,

– wysokość pomieszczenia powinna wynosić przynajmniej 330 cm,

– na wysokości do przynajmniej 200 cm powinniśmy mieć na ścianach powierzchnie nienasiąkliwą i łatwo zmywalną,

– podłoga powinna być odporna na nasiąkanie,

– wskazany jest brak podpiwniczenia,

– niezbędne jest odpowiednie oświetlenie, zarówno dzienne, jak i sztuczne,

– niezbędna jest wentylacja mechaniczna oraz grawitacyjna – wydajność 10 wymian na godzinę.

Każdego, kto chciałby poznać jeszcze więcej konkretów, zapraszamy również do zapoznania się z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu ministra Gospodarki z 27 kwietnia 2000 roku (Dzienniku Ustaw, nr 40, poz. 469).

laundromat

 

Instalacje

Wspomniana wcześniej lista to nie jedyne warunki, jakie musi spełniać nasz lokal. Poza pomieszczeniem istnieją konkretne wymagania dotyczące samych instalacji. Oto one:

– odpowiednia instalacja elektryczna, pobór mocy wynosić będzie od około 35 do 50 kW,

– do pomieszczenia musi również być doprowadzona woda z wodociągu (przyłącze ½”, ciśnienie wynoszące 2,5-3 bar, wydajność około 10l/minutę),

– niezbędna jest również wspomniana wcześniej instalacja wentylacyjna (nawiew – 6 wymian/godzinę, wywiew – 7 wymian na godzinę) – są to jednak wymagania minimalne, zaleca się wspomniane wyżej 10 wymian na godzinę,

– niezbędna jest również instalacja sprężonego powietrza – sprężarka o wydajności około 230 l/min i ciśnienie robocze od 6 do 10 bar.

Wyposażenie i ceny

Oczywiście niezbędnym elementem każdej pralni będzie jej profesjonalne wyposażenie. Składają się na nie: agregaty chemiczne, stół lub kabina detaszerska, system komputerowy do obsługi pralni, pakowarka, transporter, stół prasowalniczy, wytwornica pary oraz manekin do prasowania odzieży.

Nie zapominajmy również o cenie. Wszystko zależy oczywiście od tego, jak dużą pralnie planujemy otworzyć, do tego dochodzi sam lokal – może być lepiej lub gorzej dostosowany do wymagań, które są przed nami stawiane. Zakłada się jednak, że inwestycja, jaką musimy ponieść, wyniesie przynajmniej 60 000 euro. Warto jednak już na wstępie założyć, ze kwota ta wyniesie w sumie około 100 000 euro – tak wskazują statystyki.

Pomoc

Zdajemy sobie sprawę, że założenie własnej pralni nie jest kwestią prostą. Z jednej strony duże wymagania, które są przed nami stawiane, z drugiej chociażby dobór odpowiedniego sprzętu nie jest kwestią prostą. Dlatego już teraz zapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową sovrana.pl. Firma ta specjalizuje się właśnie w zakładaniu pralni oraz ich wyposażaniu. Dodatkowo, w razie jakichkolwiek problemów lub wątpliwości, jej pracownicy na pewno pomogą każdemu, kto jest zainteresowany tym biznesem.