Wady i zalety kredytów gotówkowych

Jeśli potrzebujesz gotówki, możesz wziąć kredyt gotówkowy na dowolny cel. Najczęściej zadłużamy się, aby kupić nowy laptop czy sprzęt RTV, pojechać na wakacje, zorganizować ślub, zrobić remont albo spłacić inne zobowiązania. Przed podpisaniem umowy z bankiem warto poznać wady i zalety tego typu kredytów.

Kredyt gotówkowy to szybki i prosty sposób na otrzymanie gotówki na dowolny cel. Decydujemy się na niego z wielu powodów, ale nie zawsze wiemy, co się z tym wiąże i nie zdajemy sobie sprawy z jego wszystkich plusów i minusów. Dla ułatwienia przedstawiamy je poniżej, abyś mógł podjąć w pełni świadomą decyzję.

Wady i zalety kredytów gotówkowych

Zalety kredytów gotówkowych

Podstawową zaletą kredytów gotówkowych jest brak konieczności informowania banku o powodzie czy celu jego przeznaczenia. Możemy otrzymać gotówkę na dowolnie wybrany cel – zarówno nieodzowny remont czy organizację wesela, jak i spełnienie swojego marzenia z dzieciństwa. Lista zalet kredytów gotówkowych jest jednak znacznie dłuższa.

Trzeba przyznać, że chętnie zaciągamy kredyt gotówkowy, gdyż nie wymaga się od nas wkładu własnego bez względu na to, jaką kwotę planujemy pobrać. Ponadto możemy do wcześniej spłacić bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Banki dbają o nasz komfort, zapewniając minimum formalności, szybką decyzję oraz błyskawiczną wypłatę gotówki. Także złożenie wniosku o kredyt przez Internet to już niemal standard.

Wady kredytów gotówkowych

Mimo że kredyt gotówkowy to wygodna opcja i szybki zastrzyk gotówki, ma też szereg wad. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że wiele zależy od konkretnego banku i oferowanych przez niego produktów. Zazwyczaj podstawową wadą jest mało atrakcyjne oprocentowanie. Najczęściej waha się ono w granicach 10-20%. Pamiętajmy jednak, że wpływa na nie wiele czynników, m.in. wysokość kredytu oraz rat, a także jego długość.

Wszystkie banki konkurują ze sobą, a ze względu na bogatą ofertę produktów finansowych można znaleźć atrakcyjną propozycję. Ponadto bank pobiera także prowizję, choć jej wartość jest różna, zależna od banku, danej oferty, aktualnych promocji czy łącznej kwoty kredytu. Często jesteśmy też zobowiązani do ubezpieczenia kredytowego, otwarcia rachunku oszczędnościowego w danym banku lub skorzystania z innych produktów bankowych.

Promocje – wada czy zaleta?

Jeśli rozważamy wzięcie kredytu gotówkowego, zwykle szukamy atrakcyjnych promocji. Okazuje się jednak, że często działa tu jedynie magia słowa, a oferta wcale nie jest wyjątkowo korzystna. Promocje mogą okazać się wadą, dlatego polecamy dokładnie zapoznać się z każdą ofertą. Zdarza się, że bank oferuje niższe oprocentowanie, ale zmusza nas do wykupienia ubezpieczenia na życie czy wyrobienia dodatkowej karty.