Kredyt samochodowy, najem długoterminowy czy leasing?

Zakup nowego samochodu do duży wydatek zarówno dla małej firmy, jak i dla osoby prywatnej. Na szczęście na rynku można znaleźć rozwiązania, które ułatwiają sfinansowanie takiej transakcji. Najpopularniejsze to kredyt samochodowy, leasing i najem długoterminowy.

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce rośnie już od kilku lat według raportów PZPM. W 2016 roku salony samochodowe sprzedały 416 123 pojazdy osobowe, czyli o 17,2% więcej niż w 2015 roku. Podobnie było w segmencie aut dostawczych o masie do 3,5 tony. Liczba sprzedanych tego rodzaju pojazdów wynosiła na koniec grudnia 2016 roku 59 812 sztuk, co oznacza wzrost o 12,3% w ujęciu rocznym. Tempo sprzedaży nowych samochodów nie spadło również w bieżącym roku. Od początku 2017 roku do września zarejestrowano w Polsce o 17,3% więcej aut osobowych i o 0,8% dostawczych do 3,5 tony niż w analogicznym okresie 2016 roku. Najpopularniejszymi sposobami finansowania tych zakupów były kredyt samochodowy i leasing. Korzystano także z wynajmu długoterminowego.

Kredyt samochodowy

 

kredyt-samochodowy-leasing-najem.jpg
Kredyt samochodowy, czy leasing albo najem

Kredyt ciągle pozostaje popularnym sposobem finansowania zakupu nowego auta. Wybierając jednak takie rozwiązanie, warto zdecydować się przede wszystkim na kredyt samochodowy, który jest zdecydowanie tańszy niż gotówkowy.

– Kredyt na zakup samochodu to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie muszą poszukiwać optymalizacji podatkowej – zauważa specjalista Inbank Polska. – Niektóre banki, jak na przykład nasz, umożliwiają zaciągnięcie kredytu samochodowego online. Dzięki temu można załatwić wszystkie formalności bez wychodzenia z domu. Proponujemy także zaciągniecie kredytu bez zabezpieczenia na kupowanym samochodzie – dodaje przedstawiciel Inbank Polska.

Taki brak zabezpieczenia nie jest jednak regułą i często banki żądają zastawu rejestrowego lub przewłaszczenia na zabezpieczenie. W pierwszym przypadku umieszczany jest wpis w krajowym rejestrze zastawów, a w dowodzie rejestracyjnym pojawia się adnotacja na ten temat. Gdy dochodzi do przewłaszczenia na zabezpieczeniu, bank staje się współwłaścicielem samochodu do czasu spłaty kredytu. Dodatkowo praktykowana przez banki jest cesja z polisy AC.

 

Leasing samochodu

 

Drugi sposób na to, aby jeździć nowym samochodem, jest leasing. To forma dostępna zarówno dla osób fizycznych (leasing konsumencki), jak i dla przedsiębiorców. Ci ostatni odnoszą tu dodatkową korzyść w postaci optymalizacji podatkowej. W leasingu zabezpieczeniem staje się samochód i weksel in blanco. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością wpłaty własnej (zwykle 1% wartości auta). Należy mieć świadomość, że w przypadku leasingu właścicielem samochodu pozostaje firma leasingowa do zakończenia umowy. Potem leasingobiorca może wykupić auto lub wziąć w leasing kolejny pojazd. Dużym problemem może być tu fakt, że w przypadku kradzieży lub zniszczenia pojazdu, leasingobiorca pozostaje bez auta i musi spłacić dług wobec firmy leasingowej.

Wielu przedsiębiorców korzysta z leasingu ze względu na możliwość obniżenia podatku. Leasing operacyjny można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Warto jednak pamiętać, że po wykupie auta i odsprzedaży go w ciągu 6 lat, trzeba będzie zapłacić od tego podatek. O popularności leasingu świadczy fakt, że w 2016 roku polska branża leasingu urosła o 16,6%, a w leasingu znalazło się o 30,9% więcej samochodów niż w 2015 roku według Polskiego Związku Leasingu.

leasing-samochodow-2015-2016

Źródło: Związek Polskiego Leasingu

Wynajem długoterminowy

Coraz popularniejszy staje się w Polsce także wynajem długoterminowy. W 2016 roku zwiększył się o 11,5% w porównaniu do 2015 roku. Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów szacuje nawet, że co piąty nowy samochód kupowany w ubiegłym roku w Polsce znajdował się w wynajmie długoterminowym.

wynajem dlugoterminowy

W 2017 roku tempo wzrostu było jeszcze większe. Po II kwartale 2017 roku wynosiło +13,8% rok do roku. Na czym polega wynajem długoterminowy? Na podstawie podpisanej umowy wynajmujący przekazuje najemcy samochód w użytkowanie na określony czas. W zamian za to najemca musi co miesiąc płacić czynsz. Umowy są najczęściej tak konstruowane, że pozwalają szybko zamieniać jeden model auta na inny. Dodatkowo najemca nie musi martwić się o koszty serwisowania, wymiany opon czy ubezpieczenia. Tym wszystkim zajmuje się wynajmujący. Tutaj również mogą skorzystać podatkowo przedsiębiorcy, ponieważ czynsz za wynajem jest wliczany w koszty uzyskania przychodu. Wynajem długoterminowy trwa od roku do 4 lat.

Obecnie rynek finansowy oferuje wiele różnych rozwiązań, dzięki którym można bez problemu cieszyć się użytkowaniem nowego samochodu. Wybór odpowiedniej formy finansowania powinien być jednak dokładnie przemyślaną decyzją, ponieważ każdy z tych produktów finansowych ma swoje zalety i wady. To, co będzie korzystne dla przedsiębiorcy, niekoniecznie może być dobre dla osoby fizycznej i odwrotnie.