Czym na co dzień zajmuje się logistyk?

Każdy wytworzony przedmiot, niezależnie od branży, musi być gdzieś przetransportowany, dostarczony na czas lub zostanie zmagazynowany na pewien okres. Nad tym, aby wszystko przebiegło bezbłędnie, czuwa osoba, którą nazywamy logistykiem. Kim są ci bohaterowie czuwający nad naszymi ładunkami i czym zajmują się w pracy?

Kim jest logistyk?

Logistyk w dużym uproszczeniu to osoba pracująca w firmie takiej jak http://bitlogistics.pl/, czuwająca nad tym, aby towar, który ma trafić do danego klienta, został mu doręczony w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie. Zakres wszystkich podejmowanych przez niego zadań jest znacznie szerszy.
Do jego obowiązków należy między innymi:
• tworzenie i bieżące aktualizowanie list dostawców,
• negocjowanie cen,
• analizowanie sytuacji rynkowej,
• planowanie zaopatrzenia,
• realizowanie zakupów,
• wydawanie towarów z magazynu.

To tylko część z potencjalnych wyzwań, z którymi na co dzień zmierzy się ten pracownik. Ilość oraz specyfika zadań będzie się różnić w zależności od miejsca pracy. Dość łatwo domyślić się, że logistyk w firmie pokroju http://bitlogistics.pl/o-nas/ będzie odpowiedzialny za znacznie większą ilość pracy niż ten, pracujący w dziale konkretnej firmy w konkretnej branży jak, chociażby IT czy FMCG (fast moving consumer goods).

logistyka3-terazbiznes.jpg

A gdyby tak zostać logistykiem…

Możliwe, że czytając dotychczasową część artykułu, ktoś z Was pomyślał: czy ja też mogę zostać logistykiem? Czy posiadam cechy, dzięki którym okaże się, że jestem odpowiednim kandydatem/kandydatką?

Możemy wyznaczyć kilka cech, których posiadanie zdecydowanie pomoże nam w poprawnym wykonywaniu codziennych obowiązków w pracy. Przede wszystkim, zdobycie odpowiedniej wiedzy na pewno nam nie zaszkodzi. Wiele uczelni oferuje studia w kierunku logistyki, a to, jaką wybierzemy, zależy wyłącznie od nas. Przechodząc do charakterystyki idealnego pracownika na tym stanowisku – jest to osoba odpowiedzialna, myśląca analitycznie i posiadająca nienaganną organizację pracy.

Decyzje, z którymi zmierzymy się na co dzień, są często niełatwe, a czas na ich dogłębne przeanalizowanie będzie mocno ograniczony. Zdecydowaną pomocą będzie wrodzona kreatywność, która nie raz uratuje nam skórę, zwłaszcza w procesie rozwiązywaniu problemów. Na dodatek, świetnie rozwinięte umiejętności interpersonalne będą pomocą w kontaktach z klientami, ale też podwykonawcami zleceń. Współpraca z firmami spedycyjnymi (zwłaszcza takimi jak http://bitlogistics.pl/transport-drogowy/) i przewoźnikami stanie się naszą codziennością. Mądrze będzie żyć z nimi w zgodzie.

To nie takie łatwe

Jak widać, taka praca nie jest stworzona dla każdego. Nie jest to typowe stanowisko biurowe. Możemy być pewni, że na co dzień dostarczy ona nam niemało stresu i postawi przed nami wymagania klientów, które mogą wydawać się nie do spełnienia, czasami warto się poświęcić. Ciekawe możliwości awansu i rozwoju, niemałe pensje i poczucie satysfakcji po świetnie wykonanej pracy – to wszystko czeka na nas, gdy damy z siebie sto dziesięć procent na stanowisku logistyka.