Co oferuje biuro księgowe? Co warto zlecić księgowości?

Prowadzisz własną działalność i wydaję Ci się, że bez problemu poradzisz sobie z kwestiami księgowymi, szczególnie na początku, gdy jeszcze nie musisz się rozliczać? Chociaż w internecie znajdziesz wiele informacji na ten temat, część poradników może być już nieaktualnych, ponieważ przepisy nieustannie się zmieniają. Dlatego sprawdź, co warto zlecić księgowości i realnie oceń, czym jesteś w stanie zająć się sam, a w jakich aspektach potrzebujesz pomocy.

Zakładanie działalności gospodarczej oraz spółek

Gdy zakładasz działalność gospodarczą lub spółkę, na początku musisz dopilnować wszystkich formalności – zgłosić firmę do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego, wystosować wniosek o przyznanie NIP, a także określić w Urzędzie Skarbowym, czy chcesz zostać płatnikiem VAT etc.

Na tym etapie szczególnie ważne jest, aby wszystkie wnioski wypełnić poprawnie, ponieważ będzie to rzutować na dalsze prowadzenie księgowości oraz sposób rozliczania się. Dlatego często już na samym początku biznesowej kariery warto skonsultować się z doświadczonym księgowym.

Podstawowe usługi księgowe

Wielu początkujących przedsiębiorców często nie potrafi sobie poradzić z prowadzeniem na bieżąco księgowości. Zazwyczaj jest tak, że wnioski do US lub do ZUS są nieodpowiednio wypełnione albo na czas nie dostarczono ważnych dokumentów. Dlatego biura rachunkowe oferują m.in. pomoc w zakresie bieżącego prowadzenia ksiąg rachunkowych, sporządzania deklaracji podatkowych, tworzenia sprawozdań finansowych. Księgowy może również uczestniczyć wraz z Tobą podczas kontroli urzędów i szybko reagować w przypadku jakichkolwiek nieścisłości.

Dzięki podjęciu współpracy z biurem rachunkowym możesz też zawsze zwrócić się do doświadczonego księgowego z prośbą o weryfikację znalezionych informacji, np. dotyczących tego, co możesz wrzucić w koszty firmy. Jeśli jesteś tym zainteresowany, zapoznaj się z przykładową ofertą księgową dostępną na jasta.pl/uslugi-ksiegowe.html. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić, w jakich obszarach potrzebujesz doradztwa.

prowadzenie ksiegowosci

Doradztwo biznesowe i podatkowe

Wiesz, że księgowy może pomóc Ci w uzyskaniu kredytu bankowego lub w konstruowaniu umów handlowych oraz cywilno-prawnych? Co oczywiste, możesz otrzymać też doradztwo w kwestiach podatkowych, dzięki czemu będziesz na bieżąco z aktualnymi przepisami oraz rozwiejesz wszelkie wątpliwości.

Optymalizacja podatkowa

Firmy, które już kilka lat istnieją na rynku, często korzystają z optymalizacji podatkowej. Polega to na przeprowadzeniu audytu księgowości w przedsiębiorstwie w celu oceny aktualnych obciążeń podatkowych, co skutkuje polepszeniem płynności finansowej. Dzięki takiej optymalizacji podatkowej udaje się znaleźć rozwiązania, które usprawnią funkcjonowanie zakładu.

Przechowywanie akt

Niektóre biura rachunkowe znajdują się w rejestrze przechowawcy akt osobowych i płacowych, dzięki czemu umożliwiają porządkowanie oraz archiwizowanie dokumentów w specjalnie przygotowanych do tego pomieszczeniach. Z takich usług korzystają zarówno małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa, ponieważ minimalizuje to ryzyko zagubienia pism urzędowych oraz innych, firmowych dokumentów.

Jak widzisz, warto zapoznać się z ofertą biur rachunkowych, ponieważ zakres ich usług jest bardzo szeroki. Pamiętaj też, że pozostawiając kwestie księgowe specjalistom, sam będziesz mieć więcej czasu na zarządzanie swoją działalnością.