Używane maszyny cnc – jak kupić i nie stracić?

Jeśli chcesz kupić maszynę cnc musisz wiedzieć, że znalezienie używanego modelu może pomóc Ci zaoszczędzić fortunę, a często jest to nawet mądrzejszy, bardziej ekonomiczny wybór.

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, musisz rozważyć kilka ważnych kwestii. Oto krótki przewodnik, który pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Przed zakupem

Przed zakupem dowolnej maszyny cnc dobrze jest zgłębić tajniki jej działania. Jeśli nie podszkolisz się w temacie i nie będziesz wiedzieć, czego szukać patrząc na używane tokarki karuzelowe cnc bądź inne maszyny, może potencjalnie skończy się to tym, że wydasz dużo pieniędzy na serwisu i utrzymanie. Szczególnie, jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie diagnozować problemów. Alternatywnie możesz kupić używaną maszynę od renomowanego dostawcy, który może zapewnić gwarancję i fachową obsługę przed zakupem.

Aktualizacje

Kupując starszą, używaną maszynę cnc, należy upewnić się, że została ona dostosowana do Twoich potrzeb lub że w ogóle można ją ulepszyć. To jest coś, czego na pewno nie zapewnią Ci frezarki konwencjonalne. Jeśli planujesz wykonywać złożoną obróbkę, możesz potrzebować bardziej zaawansowanych funkcji niż te, które były pierwotnie włączone w danej maszynie.

Dlatego przed zakupem sprawdź koniecznie, czy dostępne są:

  • części zamienne,
  • części, które można modernizować.

Jakość

Zaletą zakupu starszej maszyny jest duża ilość czasu na zidentyfikowanie istotnych problemów, wad lub zalet określonych marek i modeli. Poświęć trochę czasu na przeprowadzenie badań online na temat modeli, które przetrwały próbę czasu i dowiedz się, które obrabiarki numeryczne cnc bądź inne interesujące Cię urządzenia najlepiej nadają się do Twoich potrzeb. Możesz poprosić o radę doświadczonego inżyniera, który miał już za pewne nieraz okazję pracować z różnymi maszynami w przeszłości.

Najlepszym rozwiązaniem zakupu używanej maszyny CNC jest znalezienie renomowanego źródła, które zapewni Ci spokój uprzedniego porządnego serwisowania maszyn.

Dlaczego używanym maszynom cnc można zaufać?

Maszyna cnc może ogromnie przyspieszyć produkcję, ale kiedy widzisz koszt nowej, możesz pomyśleć, że nie jest to opłacalne. Są jednak używane, a wiele z nich jest bardzo dobrych i pozostało w nich dużo dobrego do wykorzystania. W pewnym sensie jest to jak kupowanie używanego samochodu. Chcesz takiego z niskim przebiegiem, który był dobrze utrzymany – bez względu na to czy mowa o używanym samochodzie czy maszynie cnc.

Jednym z głównych powodów, dla których powinieneś być w stanie zaufać używanej maszynie, jest historia jej działania. Wiele używanych samochodów ma dostępne rejestry serwisowe, ale maszyny CNC dysponują znacznie bardziej szczegółowymi informacjami. Jeśli wykonasz dobry research powinieneś być w stanie uzyskać bardzo dobry pogląd na stan używanej maszyny, którą bierzesz pod uwagę.

Jeśli szukasz nowe maszyny CNC, warto sprawdzić ofertę firmy Janus Obrabiarki.