Co warto wiedzieć o tkaninach i materiałach filtracyjnych?

Obecnie filtrację stosuje się w wielu gałęziach przemysłu. Jej głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza z cząsteczek pyłów. Do filtracji powietrza a także różnych płynów stosuje się odpowiedniego rodzaju materiały i włókna, produkowane z materiałów naturalnych a także syntetycznych.

Rodzaje surowców używanych do produkcji

Do produkcji filtrów używa się różnych materiałów. W niektórych specyficznych dziedzinach do produkcji używa się materiałów naturalnych, jednak najczęściej spotykane są filtry syntetyczne. Metoda produkcji materiałów filtracyjnych nasuwa prosty ich podział na:

  • materiały o strukturze uporządkowanej (tkaniny lub dzianiny)
  • materiały o strukturze nieuporządkowanej (włókniny)

Tkanina filtracyjna musi posiadać wysoką wytrzymałość mechaniczną, przede wszystkim powinna być odporna na ścieranie. Inną ważną i wymaganą cechą jest odporność włókien stosowanych w produkcji na wysokie temperatury. Podział włókien ze względu na obróbkę termiczną możemy podzielić na:

  • niskotemperaturowe (bawełna i wełna)
  • średniotemperaturowe ( polipropoylen, poliester, meta-aramid)
  • wysokotemperaturowe (teflon, nomex, włókna szklane i mineralne)

Inne właściwości o których warto wspomnieć to niewrażliwość na czynniki biologiczne i chemiczne a także na wilgoć. Ponadto duży wpływ na końcowe parametry wyrobu ma metoda produkcji. Tkanina filtracyjna może być bowiem uszlachetniana, dzięki czemu stanie się np. oleofobowa czy antystatyczna. Obecnie producenci prześcigają się w ofertach na jak najbardziej dopasowany do potrzeb produkt, począwszy od rozmiaru a kończąc na jego ostatecznych właściwościach. Dlatego zakup potrzebnej tkaniny filtracyjnej nie powinien być trudny, a w razie czego bez problemu znajdziemy firmę która wyprodukuje nietypowy materiał filtracyjny na zamówienie.

Sprawdź stronę: tkanina filtracyjna.

Jak wybrać odpowiedni materiał i jego ilość?

Na samym początku trzeba określić wielkość powierzchni filtracyjnej. Ta z kolei będzie wpływać na koszt inwestycji i późniejszy koszt eksploatacji. Ważne żeby przy planowaniu powierzchni wziąć pod uwagę jeszcze takie czynniki jak wilgotność pyłu w gazie oraz jego stężenie a także jego skład ziarnowy. Pamiętajmy też o możliwości regeneracji materiału filtracyjnego.

Tkanina filtracyjna stosowana jest do filtracji powierzchniowej, wszędzie tam gdzie proces technologiczny opiera się na regeneracji mechanicznej lub grawitacyjnej. Natomiast włókniny filtracyjne znajdują zastosowanie w układach regenerowanych przy pomocy sprężonego powietrza.