Roboty przemysłowe to już prawie codzienność

Gdybyśmy mieli określić stopień innowacyjności dla konkretnego procesu produkcyjnego, jednym z analizowanych czynników na pewno byłaby automatyzacja produkcji. Zwiększanie świadomości o zaletach stosowania tak nowoczesnej technologii sprawia, że coraz większa liczba przedsiębiorstw chce inwestować w rozwój w tej kwestii.

Poszerzające się grono odbiorców oraz coraz to nowsze wymagania dotyczące specyfikacji produkcji pokazuje, że zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyki będzie tylko rosnąć. Dziś porozmawiamy o podstawach procesów robotyzacji, a dokładnie o sterownikach.

To, co najważniejsze

Automatyka nie będzie istniała bez najważniejszego elementu, czyli sterownika. Możecie zapytać, czym on jest? Otóż jest to aplikacja, która po odpowiednim zaprogramowaniu określonych komend, będzie wykonywać zestaw czynności w procesie produkcyjnym. Ma on za zadanie, aby w czasie rzeczywistym reagować na nieoczekiwane zmiany na podstawie danych zebranych przez czujniki. Dzięki takim działaniom możliwe jest praktycznie natychmiastowe eliminowanie błędów, zarówno w produkcji, jak i samym programowaniu.

fanuc2.jpg

Jak tworzy się sterowniki?

Jedna z możliwości na wykonanie dedykowanego układu sterowania dla robota przemysłowego jest stworzenie algorytmu przy pomocy komputera, który jest centralnym elementem całego procesu, bezpośrednio odpowiadającym za pracę całego systemu. Dedykowane im karty rozszerzeń pomagają nam w zbieraniu danych o jego stanie i aktualnym funkcjonowaniu. Ich innym zastosowaniem jest bieżące wysyłanie poleceń do poszczególnych silników. Maszyny produkcyjne takie jak frezarka czy wycinarka w pełni działają na podstawie wspomnianych aplikacji.

Inna opcja

Warto również wspomnieć o innym, dość powszechnym sposobie sterowania układem automatyki, to zastosowanie programowalnych sterowników logicznych, znanych częściej pod angielskim skrótem PLC. Jak działają? Jest to dość proste i polega na realizacji algorytmów wprowadzonych zawczasu do pamięci. Możemy je wykorzystać w większości procesów produkcyjnych, gdzie możemy z góry zaplanować daną sekwencję ruchów i ona możliwa do wykonania.

Podsumowanie

Wraz z szerokim dostępem do robotów przemysłowych, proporcjonalnie rośnie łatwość uzyskania lub stworzenia własnych dedykowanych sterowników. Aby jeszcze bardziej uprościć proces dostosowania algorytmów do konkretnego modelu, rośnie ilość producentów udostępniających własne, dedykowane ich maszynom oprogramowanie. Dziś nie można ignorować zjawiska robotyzacji procesów zwłaszcza, gdy jest to tak proste!

Źródło: www.fanuc.eu/pl/pl