Rynek nieruchomości ekskluzywnych w Warszawie: prognozy cenowe na rok 2018

Według raportu firmy KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” z 2017 roku, liczba bogatych Polaków stale rośnie, co oznacza pobudzenie rynku dóbr luksusowych. Najzamożniejsi najchętniej lokują posiadany kapitał w nieruchomościach – aż 76% majętnych osób ma drugie mieszkanie lub dom.

Zakup luksusowego apartamentu lub domu niekoniecznie dokonywany jest z myślą o zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Przez najbardziej zamożnych taka transakcja bardzo często traktowana jest jako korzystna lokata kapitału. Przykład z rynków zagranicznych pokazuje, że w ciągu zaledwie dziesięciu lat wartość nieruchomości z najwyższej półki może wzrosnąć o 100%. Nic więc dziwnego, że ten segment cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród nabywców, którzy mogą pozwolić sobie na kupno nieruchomości wartej kilka milionów złotych. Największy wybór apartamentów i domów luksusowych znaleźć można oczywiście w Warszawie. Cena za mkw. w 2017 roku wynosiła średnio 31 tys. zł. Czy w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy przewidywane są jakieś zmiany?

Prognozy ekspertów

Specjaliści twierdzą, że perspektywy dla rynku apartamentów luksusowych w Polsce na rok 2018 są dobre, przy czym ceny tego typu nieruchomości będą nieco wyższe, niż dotychczas. Najbardziej opłacalne inwestycje to oczywiście te, gdzie wysoka cena zakupu przekłada się na najwyższą jakość materiałów wykończeniowych oraz prestiżową lokalizację. To właśnie tego typu lokale zanotują w perspektywie czasu najwyższy wzrost wartości, a tym samym będą najrozsądniejszą lokatą kapitału. Dotyczy to zwłaszcza projektów wyróżniających się spośród innych położeniem czy oryginalnością. Zapracowani inwestorzy często więc korzystają z usług specjalnych firm zajmujących się wyszukiwaniem nieruchomości na sprzedaż najpełniej odpowiadających ich oczekiwaniom. Specjaliści znający doskonale aktualną sytuację na rynku nieruchomości mogą bowiem wskazać inwestycję, która przyniesie jak najwyższy zysk.

Rynek nieruchomości ekskluzywnych w Warszawie

Ceny nieruchomości luksusowych wzrosną

Eksperci przewidują, że luksusowe apartamenty i domy na sprzedaż będą miały wyższe ceny niż w poprzednich latach. Wpływają na to droższe działki budowlane, a także wykonawstwo, co przedkłada się na większy koszt zakupu nieruchomości z najwyższej półki. Jednocześnie specjaliści zaznaczają, że stopy procentowe ciągle utrzymują się na niskim poziomie, zaś ich wzrost przewidywany jest dopiero na koniec roku 2018. W praktyce oznacza to więc, że inwestycja w nieruchomości jest ciągle bardziej opłacalna niż bezpieczne lokaty bankowe i nawet wzrost cen tych pierwszych raczej tego nie zmieni. Na opłacalność inwestycji wpływ ma jednak kilka czynników. Najbardziej wartościowe są nieruchomości położone w prestiżowej dzielnicy – mogą to więc być apartamenty w odrestaurowanych zabytkowych kamienicach Warszawy lub lokale w wieżowcach znajdujących się w centrum stolicy. Na cenę ma też wpływ jakość materiałów wykończeniowych, klasa wyposażenia, czy udogodnienia dla mieszkańców, jak np. usługi Concierge lub systemy inteligentnego sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją.