Cięcie CNC – czyli dzisiejsza obróbka materiałów

Przemysł zawsze dążył do tego, by móc wytwarzać produkty identyczne sobie, precyzyjnie wycięte, z zachowaniem stosunku 1 do 1 w odniesieniu do oryginału i kopii. Kwestie te dotyczyły przede wszystkim obróbki metali, która przez stulecia sprawiała niemałe problemy. Dziś możemy cieszyć się technologią CNC.

Dziś już nie myśli się o manualnym cięciu metalowych blach. Rozwój technologiczny pozwolił na zaangażowanie komputerów do tego typu działań. Najkrócej rzecz ujmując – metoda cięcia CNC bazuje na połączeniu oprogramowania mikrokomputerów z narzędziami do obrabiania materiałów – na przykład z frezarkami, elektrodrążarkami czy tokarkami.

Jakie są zalety wykorzystywania tej technologii?

O zaletach CNC można by pisać wiele. Jednak główne z nich związane są z łatwością pracy i jej świetnymi efektami. Pracując bowiem z wykorzystaniem tej technologii, rezygnujemy z działań długich, energo- i czasochłonnych, które przez wiele lat proponowały różnego rodzaju piły czy nożyce. Ponadto podczas cięcia CNC z materiałów wydziela się mniej substancji trujących i odpadów, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo naszych pracowników. Jeżeli natomiast chodzi o efekty, jakie możemy uzyskać, dotyczą one przede wszystkim strony estetycznej i praktycznej wytwarzanych przedmiotów. Metalowe produkty, które otrzymamy, będą gładkie i czyste (dzięki czemu nie musimy już myśleć o dodatkowych obróbkach czy szlifowaniu) oraz identyczne (co od zawsze chciano w przemyśle uzyskać).

Więcej informacji i ofertę dotyczącą obróbki CNC znajdziesz na https://ekod.com.pl/oferta/ciecie-cnc/

laser

 

Układy sterowania obrabiarek – czyli jak możemy pracować z CNC?

Obrabiarki CNC mogą być sterowane na 3 różne sposoby. Warto poznać wszystkie z nich. Możemy więc rozróżnić:

STEROWANIE PUNKTOWE – dzięki niemu możemy naszą obrabiarkę pozycjonować tak, aby znalazła się w interesującym nas położeniu względem materiału, który ma ciąć.

STEROWANIE ODCINKOWE – zakłada istnienie osi współrzędnych, po której będzie przesuwała się nasza obrabiarka, by dokonać ruchów roboczych ustalonych przez nas wcześniej.

STEROWANIE CIĄGŁE – zwane również kształtowym; polega na wykonywaniu różnorodnych niekonwencjonalnych ruchów (na przykład kolistych, prostych, skośnych czy krzywych).

Tekst powstał we współpracy z hurtownią spawalniczą Ekod.