Jak inwestować w kryptowaluty?

Rynek kryptowalut to stosunkowo nowy segment instrumentów finansowych. Kryptowaluty od tradycyjnych walut różnią się kilkoma ważnymi cechami.

Po pierwsze, oficjalnie nie są kontrolowane przez banki centralne, a prawa popytu i podaży funkcjonują bardziej naturalnie niż w przypadku pieniądza zarządzanego przez instytucję państwową, zajmującą się realizacją celów polityki monetarnej danego państwa (a więc np. realizacji celów inflacyjnych, dodruk pieniądza itd.).

Po drugie, nie są to waluty, którymi można byłoby posługiwać się w życiu codziennym. Chociaż wziąwszy pod uwagę fakt, że coraz więcej instytucji (a nawet sklepów internetowych) zaczyna dopuszczać możliwość płatności najbardziej popularnymi kryptowalutami, na czele z Bitcoinem, współcześnie kryptowaluty mają znaczenie przede wszystkim inwestycyjne.

kryptowaluty

 

Jak inwestować w kryptowaluty?

Jest na to wiele sposobów, jednak najbezpieczniej jest założyć konto u brokera. Koniecznym jest dobry wybór naszego przyszłego brokera, który poparty powinien być wcześniejszym zweryfikowaniem usług różnych firm. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w zakresie wysokości pobieranej prowizji od posiadania inwestycji. Z reguły dzienne opłaty za trzymany rachunek wynoszą do 0,3% wartości z zysku w skali dziennej (co daje ok. 11% w skali rocznej).

Brokerzy i domy maklerskie, m. in. XTB, zapewniają nie tylko możliwość aktywnego inwestowania na rynku kryptowalut, lecz również swoje platformy inwestycyjne wzbogacają o szereg dodatkowych materiałów przeznaczonych dla użytkownika. Najczęściej są to różnego rodzaju porady inwestycyjne, kalendarze inwestora, czy przydatne narzędzia do tworzenia profesjonalnych analiz technicznych.

Przejdź do sekcji edukacyjnej XTB, z informacjami o kryptowalutach:

Najistotniejszą informacją przy inwestowaniu w kryptowaluty jest to, czy „wymieniamy” kryptowaluty, czy też handlujemy kontraktami CFD na kryptowalutach. X-Trade Broker daje nam właśnie tę ostatnią możliwość, z która nieodzownie związanych jest wiele korzyści. Przede wszystkim CFD (kontrakty na różnice kursowe) to instrumenty pochodne, lewarowane. Oznacza to, że dzięki brokerowi mamy możliwość handlu kryptowalutami również z dźwignią, w tym przypadku o stosunku nawet 1:100.

Nie trzeba więc kopać kryptowalut, wystarczy zainwestować w określoną pozycji z możliwością gry na wzrsoty lub na spadki. Należy to zatem traktować jako niezwykle atrakcyjną możliwość spekulacji przyszłych wartości danych kryptowalut bez konieczności posiadania podstawowego aktywu. Trzeba oczywiście być świadomym wysokiego ryzyka związanego z inwestycją w tak mocno zmienne instrumenty z użyciem dźwigni.

Ostatecznie warto również wspomnieć o niezwykle intuicyjnej i prostej w obsłudze platformie transakcyjnej oferowanej przez X-Trade Brokers, wyposażonej jednocześnie w zaawansowane możliwości śledzenia notowań i analizy wykresów. XTB posiada własną, autorską platformę transakcyjną xStation5, która zdobyła już m.in. prestiżową nagrodę Online Personal Wealth Awards.

xtb