Wybór drukarki do firmy – na co zwrócić uwagę?

Multifunkcyjne urządzenia drukujące (MFP) stają się powoli standardem w dużych i małych firmach. Nic dziwnego, ponieważ korzystanie z nich niesie wiele korzyści. Funkcje, do których klienci zaczynają być już przyzwyczajeni to, oprócz drukowania, skanowania i kopiowania, Wi-Fi, możliwość wysyłania faksów czy personalizacji panelu administracyjnego. Sprawdź, co jeszcze potrafią MFP, aby wiedzieć, czego od nich oczekiwać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Zalety MFP – co potrafią multifunkcyjne urządzenia drukujące

Wydajność i oszczędność to jedne z największych zalet urządzeń MFP (Multi-Function Printer). Oszczędności są zauważalne na wielu poziomach:

  • Jednorazowy zakup MFP jest tańszy od zakupu trzech urządzeń (drukarki, skanera i kopiarki) – podobnie jak utrzymanie i serwisowanie.
  • Koszt jednego wydruku jest zwykle niewysoki, przede wszystkim z uwagi na wydaje tonery i tusze.
  • Urządzenia wyposażone są często w moduły drukowania dwustronnego, automatyczne podajniki papieru, dwie kasety na papier czy finiszery sortująco-zszywające (ponownie oszczędność czasu).
  • MFP, zwłaszcza klasy biznesowej, mogą wykonać aż 160 skanów i 25 stron wydruku już w 1 minutę.

dru7.png

Kolejną zaletą urządzeń MFP jest wygoda użytkowania. Mają na to wpływ funkcje, takie jak:

  • Możliwość wykorzystania MFP jako urządzenia sieciowego, podłączonego bezprzewodowo lub tradycyjnie.
  • Personalizowane panele sterowania – każdy użytkownik może mieć dostęp do urządzenia po uprzednim zalogowaniu się przy pomocy karty lub kodu pin. Dzięki temu istnieje możliwość personalizacji panelu sterowania i ustawienia łatwego dostępu do najczęściej wykorzystywanych funkcji.
  • Wygodne zarządzanie skanami i plikami do druku – skany i wydruki można wykonywać bezpośrednio z i do pamięci USB, a także wysyłać na dyski sieciowe i przechowywać na dysku w urządzeniu.
  • Zdalne wykonywanie procesów – także za pośrednictwem tabletów czy smartfonów.
  • Podajniki papieru nawet na 1000 arkuszy.
  • Automatycznie wysyłane raporty – dotyczy to zarówno raportów wysyłanych do managerów (dzięki temu można kontrolować ilość wykonywanych wydruków przez każdego z użytkowników), jak i raportów o usterkach przekazywanych do serwisów.

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o dużej zalecie, jaką jest bezpieczeństwo. Dzięki ograniczonemu dostępowi do urządzeń (tylko przy pomocy kart lub kodów), a także monitoringowi ilości wydruków czy wykonywanych skanów, możliwa jest ochrona poufności dokumentów.

Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając urządzenie MFP

Aby dokonać odpowiedniego wyboru, warto skupić się na kilku najważniejszych parametrach urządzeń MFP, a dopiero potem przejść do wyboru dodatkowych funkcji.

Przede wszystkim zdecyduj, jaki rodzaj drukarki chcesz mieć w swoim biurze i czy drukowane dokumenty będą kolorowe, czy czarnobiałe. Do wyboru masz drukarki atramentowe i drukarki laserowe. Drukarki laserowe doskonale radzą sobie z drukowaniem dużej ilości dokumentów tekstowych, tabeli, prezentacji czy raportów. Nieco gorzej wypadają za to przy drukowaniu zdjęć. Z tym zdecydowanie lepiej radzą sobie drukarki atramentowe, jednak uchodzą one też za mniej wydajne niż drukarki laserowe i droższe w użytkowaniu.

Zanim wybierzesz urządzenie MFP, zastanów się więc nad tym, co będziesz drukować, w jakich ilościach i w jakim kolorze, a także, czy drukowanie w kolorze będzie uzasadnione.

ud4.png

Ponadto przeanalizuj także wielkość wydruków. Formaty A4 i A3 stają się już standardem, jednak zdarza się, że w MFP, które są wyposażone jedynie w funkcję drukowania A4, są znacznie tańsze. W związku z tym przeanalizuj dokładnie, jaki procent wydruków mogą stanowić wydruki w formacie A3. Musisz wiedzieć też, że coraz więcej urządzeń oferuje możliwość drukowania dokumentów w innych formatach, a nawet drukowania banerów.

Zastanawiając się nad zakupem urządzenia MFP, możesz wziąć pod uwagę także warunki gwarancji, funkcje, o których pisaliśmy wyżej, design, rozmiar urządzenia, a także jakość serwisu i zaufanie do marki. Dystrybutorem wysokiej jakości sprzętu jest m.in. polska marka Kserkop.