Co to jest system kafeteryjny? Jak wybrać program motywacyjny dla pracowników?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie rynek należy do pracownika. Konkurencja nie śpi i może kusić członków Twojego zespołu nie tylko bardziej atrakcyjnym wynagrodzeniem, ale również dodatkowymi benefitami. Jeśli nie chcesz pozostać w tyle, dowiedz się, jak przy pomocy systemu kafeteryjnego zatrzymać pracowników.

System kafeteryjny – co to jest, jak działa?

Na pewno słyszałeś o benefitach motywacyjnych, jakie firma może zaproponować pracownikowi, a może niektóre z nich sam już wprowadziłeś do swojej firmy. Takie dodatki mogą mieć postać nieoczywistą, jak np. zagwarantowanie miejsca na parkingu znajdującym się przy siedzibie przedsiębiorstwa, możliwość pracy zdalnej określoną ilość dni w tygodniu czy organizacja przedszkola dla dzieci pracowników na terenie firmy. Bardziej powszechnymi benefitami są pakiety medyczne, karty sportowe, bilety do kina lub bony podarunkowe.

Jeśli chcesz być o krok przed swoją konkurencją, nie wystarczy przygotowanie zwykłego programu motywacyjnego. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest wdrożenie systemu kafeteryjnego, który umożliwia pracownikom wybór interesujących ich dodatków. Co to w praktyce oznacza? Jeśli wprowadzisz np. karty sportowe, to każdy członek zespołu, bez względu na to czy ma czas i ochotę z nich skorzystać, otrzymuje je. Czy będzie to wystarczająca motywacja dla zabieganej matki, która woli ćwiczyć w domu? Niekoniecznie.

Dzięki skorzystaniu z możliwości systemu kafeteryjnego oferujesz swoim pracownikom pulę świadczeń dopasowanych do ich potrzeb. Każdy z nich samodzielnie może wybrać to, co uważa za najbardziej korzystne dla siebie. Co więcej, jeśli po kilku miesiącach uzna, że nie potrzebuje już pakietu medycznego, może zamienić go na ubezpieczenie, kurs językowy czy kartę restauracyjną uprawniającą do zniżek. Podsumowując: pracownicy wiedzą najlepiej, co ich motywuje do pozostania w Twojej firmie, więc powinieneś dać im możliwość wyboru. Natomiast jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat działania systemów kafeteryjnych, zajrzyj na stronę https://motivizer.pl/system-kafeteryjny-w-skrocie, na której zostały opisane najważniejsze funkcjonalności.

 

Najbardziej popularne programy motywacyjne dla pracowników

W Polsce działa wiele systemów kafeteryjnych, jednak do najpopularniejszych należą Motivizer, MyBenefit, Sodexo Select oraz Up Bonus. Każdy z nich udostępnia całodobową platformę dla pracodawcy i pracowników oraz pomoc i wsparcie w realizacji świadczeń. A czym się kierować podczas wyboru jednego z tych programów motywacyjnych?

Jak wybrać system motywacji do firmy?

Zanim wybierzesz system motywacyjny, musisz dowiedzieć się, co oferuje program i jak z niego korzystać. Zwróć uwagę na ofertę benefitów – im jest szersza, tym większą masz możliwość wyboru. Jako pracodawca decydujesz, które z oferowanych dodatków będą mogły być przyznawane Twoim pracownikom – w systemie nie muszą być widoczne świadczenia, które nie zainteresują wybraną grupę pracowników. Dopytaj się, czy lista benefitów w ramach systemu kafeteryjnego jest elastyczna. W sytuacji, gdy po kilku miesiącach okaże się, że pracownicy nie wybiorą danego dodatku, można z niego zrezygnować i w zamian za to wybrać inny.

Jeśli Twój dział kadr nie ma czasu zajmować się zarządzaniem systemem motywacyjnym, warto skorzystać z outsourcingu. Jednak nie każda z wymienionych platform to zapewnia, dlatego powinieneś kierować się tym kryterium.

Część benefitów może być też realizowanych w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Społecznych – dobrze, jeśli system umożliwia szybkie ich rozliczanie. Ważne jest także, aby automatycznie generował statystyki i raporty niezbędne do oceny skuteczności wprowadzonego programu motywacji dla pracowników.

To podstawowe czynniki, na które warto zwrócić uwagę. Na końcu należy podkreślić, że dzięki systemom kafeteryjnym będziesz w stanie odpowiadać na potrzeby swoich pracowników – z tego powodu powinieneś się nimi zainteresować.