Outplacement grupowy a skonkretyzowanie planów zawodowych pracowników

Zwolnienie z pracy bywa dla pracownika ciężkim doświadczeniem, które może owocować całkiem naturalnymi obawami: czy dam sobie radę na rynku pracy?

Co zrobić, żeby szybko znaleźć nową posadę, która jednocześnie będzie popłatna i satysfakcjonująca? Wśród podobnych rozterek mogą pojawiać się również pytania o zawodową przyszłość: w jakim kierunku warto się specjalizować, dokształcić, rozwijać? Bardzo pomocny w tym względzie może okazać się program outplacementu skierowany do pracowników, którzy są objęci zwolnieniami.

Outplacement

Outplacement: w jakim kierunku się rozwijać?

Zdarza się, że zwalniani pracownicy nie mają pomysłu na swoją dalszą aktywność zawodową, są zagubieni i nie wiedzą, w jaki sposób podnieść własną atrakcyjność w oczach potencjalnego pracodawcy. W związku z tym, profesjonalne doradztwo, często organizowane w ramach programu pomocowego, jakim jest outplacement, może stać się dla nich dużym wsparciem w momencie odchodzenia z dotychczasowego miejsca zatrudnienia.

Outplacement grupowy, w wielu przypadkach, zasadza się na tym, by wskazać uczestnikom programu potencjalne ścieżki postępu zawodowego. Duże znaczenie ma oczywiście zaprezentowanie ewentualnych szans na ulepszenie swojego zawodowego warsztatu, co często polega, między innymi na przedstawieniu konkretnych rozwiązań, na przykład które zajęcia mogą okazać się owocne i uzupełnić przygotowanie do pełnienia określonych ról.

Pracownicy mają świadomość, że stały rozwój jest obecnie pewnego rodzaju koniecznością, jednak nie zawsze są w stanie określić, jakie rozwiązania w ich przypadku mogą okazać się najbardziej optymalne, tym bardziej, że rozwój potrzebuje czasu, który dzisiaj bywa szczególnie cenny, a czasami również pieniędzy, które trzeba w niego zainwestować. Pojawiają się więc wątpliwości – co zrobić, by nie zmarnować swoich zasobów, ale jednocześnie podnieść szansę na znalezienie ciekawej, wystarczająco dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy? W wielu programach outplacementu grupowego, jednym z elementów jest dostarczenie osobom zwalnianym pomocnej wiedzy, dzięki której będą mogli ukierunkować swoje przyszłe działania.

Konkludując: outplacement grupowy może okazać się bardzo pomocny w wyznaczeniu pewnego rozwojowego „nurtu”. Dzięki wsparciu specjalistów, uczestnik może otrzymać pomocną wiedzę na temat tego, jak rozwijać swoje dotychczasowe umiejętności, czego jeszcze warto się nauczyć itp., co z kolei może się przełożyć na jego zawodową przyszłość oraz ułatwić mu odnalezienie się w gąszczu możliwości.