Prawo wymaga specjalizacji

Prawo, informatyka, medycyna, rachunkowość i wiele innych dziedzin to ogrom wiadomości i przepisów, wśród których żaden, nawet najzdolniejszy człowiek nie jest w stanie poruszać się swobodnie. Jeśli więc ktoś twierdzi, że informatyk może zaprogramować wszystko, prawnik zna każdy przepis, a lekarz wyleczy każdą chorobę, to zdecydowanie jest w błędzie. Dziś niezbędna jest specjalizacja w każdej dziedzinie.

Medycynę studiują wszyscy ci, którzy zamierzają zostać lekarzami. Jednak po zakończeniu studiów i odbyciu stażu, rozpoczyna się kolejny etap nauki czyli specjalizacja. Nikt się dzisiaj nie dziwi, że kardiolog nie zajmuje się chorobami skóry.

On oczywiście ma dużą wiedzę podstawową w tym zakresie, ale nie jest wybitnym znawcą zagadnień dermatologicznych. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o prawo. Nawet najbardziej zdolny prawnik nie jest w stanie być ekspertem w każdej dziedzinie prawa.

Nie ma więc możliwości, aby jednocześnie był on świetnym znawcą prawa karnego, prawa rodzinnego, a w międzyczasie znakomicie radził sobie w sporach gospodarczych. Podobnie jak lekarz, prawnik ma podstawową wiedzę w każdej dziedzinie prawa, ale aby być ekspertem, musi specjalizować się w jednej z nich lub w niektórych z nich.

Praktyki, których należy unikać

Konkurencja wśród prawników jest dziś ogromna. Niektórzy prawnicy, zarówno ci z dłuższym stażem, jak i ci wchodzący dopiero na rynek, często podejmują się spraw krańcowo od siebie odległych merytorycznie.

Uczą się w ten sposób na swoich klientach zawiłości prawa pracy, prawa rodzinnego czy gospodarczego. Niestety skutki takiego postępowania często są opłakane. Osoby takie popełniają podstawowe błędy w interpretacji samego sporu, nie znają orzecznictwa w danym zakresie, a niestety bywa też tak, że nie potrafią skutecznie stosować przepisów prawnych.

Cierpią na tym nie tylko klienci. Prawnik świadczący usługi z każdego obszaru prawa, nie zostanie ekspertem i nie zbuduje sobie odpowiedniego autorytetu. Kluczem więc do skutecznego działania na gruncie prawa jest więc specjalizacja.

 Prawo wymaga specjalizacji

Popularność dużych kancelarii prawnych

W kontekście specjalizacji nie ma się co dziwić, że rośne popularność dużych kancelarii prawnych, których członkami są eksperci w różnych dziedzinach prawa. Dzięki temu klient, który szuka pomocy, trafiając do kancelarii prawnej, znajdzie odpowiednią osobę, bez względu na fakt jakiego obszaru prawa dotyczy jego sprawa.

W dobrej kancelarii prawnej klient uzyska pomoc zarówno w zakresie prawa handlowego i gospodarczego, jak prawa w obszarze nieruchomości. Pod tym samym szyldem można skorzystać z usług doświadczonego prawnika specjalizującego się w sprawach karnych lub rodzinnych.

Trzeba też zauważyć, że nowe obszary życia generują nowy zakres usług prawniczych. Tu można od razu wskazać na prawo konkurencji, prawo dotyczące fuzji, przejęć i restrukturyzacji firm.

Coraz częściej poszukuje się też specjalistów, którzy są w stanie poruszać się na gruncie prawa, ale w zakresie ochrony danych osobowych, czego wymaga od wszystkich przedsiębiorców chociażby RODO. Z kolei w dobie coraz większej globalizacji, niezwykle cenieni są prawnicy specjalizujący się w dziedzinie prawa dotyczącego e-commerce czy ochrony własności intelektualnej.

Szukając pomocy prawnika, warto zwracać się do dużych kancelarii, takich jak chociażby https://kancelaria-szip.pl. Duży zespół prawników jest w stanie zapewnić właściwą obsługę klienta i skutecznie zająć się rozwiązaniem sporów prawnych z każdej dziedziny życia.