Jakie zalety posiadają podnośniki koszowe i w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej?

Współcześnie coraz częściej możemy zaobserwować tendencję do budowania konstrukcji wzwyż, co ma swoje uzasadnienie w zmniejszającej się dostępnej przestrzeni budowlanej. Jednak to nie tylko budynki, lecz także coraz więcej hangarów, magazynów i składów korzysta z wysokości miejsca, aby jak najbardziej zoptymalizować wykorzystanie miejsca. Nieocenioną pomocą w takich miejscach są podnośniki koszowe, ze względu na ich uniwersalny zakres pracy. Sprawdźmy, co dzięki nim możemy osiągnąć i czym się różnią poszczególne modele.

Charakterystyka podnośników koszowych

Zastosowań tych urządzeń jest bardzo wiele i mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz budynków, lecz także świetnie sobie radzą z zadaniami na świeżym powietrzu. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że istnieje wiele rodzajów podnośników, które są przeznaczone do konkretnych zastosowań. Łatwo sobie wyobrazić, że wykorzystanie podnośnika spalinowego w zamkniętej hali nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego powstały rozmaite modele dostosowane do konkretnych warunków.

Podnośniki koszowe mogą być spalinowe lub elektryczne, a źródło ich zasilania najczęściej determinuje ich przeznaczenie. Te o zasilaniu elektrycznym najczęściej spotkamy w magazynach i podobnych miejscach przeznaczonych do składowania towaru. Z kolei podnośniki o zasilaniu spalinowym świetnie sprawdzą się podczas wszelkich prac wysokościowych na świeżym powietrzu, takich jak naprawa słupów wysokiego napięcia, remonty dachów, czy jako pomoc budowlana. Wiąże się to z faktem, że silniki spalinowe są z reguły o wiele silniejsze, a ich konstrukcja jest znacznie lepiej dostosowana do prac terenowych, nawet na nierównej powierzchni.

podnośnik koszowy

Rodzaje wysięgników

Do tego możemy wyróżnić trzy rodzaje podnośników ze względu na konstrukcję wysięgnika. Pierwszy z nich to typ masztowy, najbardziej podstawowy. Pozwala on na operowanie koszem w linii prostej, przez co jest najchętniej wykorzystywany w magazynach. Typ nożycowy umożliwia stabilną pracę na wysokościach oraz całkiem sporą pojemność kosza, dzięki czemu jest to nieoceniona pomoc podczas transportu wszelkiego rodzaju materiałów, lub większej ilości osób. Podnośniki teleskopowo elektryczne są najczęściej wykorzystywane w działaniach terenowych, dzięki możliwości zmiany ustawienia wysięgnika. Pozwala to na precyzyjne i stabilne dotarcie do trudno położonych miejsc.

Jak więc widzimy, podnośniki koszowe to grupa bardzo różnorodnych produktów, których zastosowanie jest nieocenione w każdej branży działającej na wysokościach. Warto się zaznajomić także z wieloma opcjami wynajmu, który z reguły jest znacznie bardziej opłacalny niż inwestycja we własny podnośnik.