Sztuka wdrażania nowych technologii

RPA – czyli Robotic Process Automation lub też po polsku Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów to technologia, która zyskała sobie poklask stosunkowo niedawno, jednak wciąż niewiele polskich firm zdecydowało się zainwestować w rozwiązania technologiczne na niej oparte, dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego robotyzacja nie jest u nas popularna?

Powodów jest zapewne cała masa, naczelnym z nich jest brak wiedzy wśród polskich przedsiębiorców. Polska jest pod tym względem krajem dość zacofanym, szacuje się, że zaledwie 2 % polskich firm automatyzuje prace biurowe. Dodatkowo są to głównie polskie oddziały zagranicznych korporacji, które musiały wdrożyć RPA, gdyż zostało to odgórnie narzucone przez centralę firmy. Większość polskich drobnych i średnich przedsiębiorców praktycznie nie ma pojęcia o istnieniu tej technologii, wydaje się jednak, iż dochodzi w tej kwestii do pewnej poprawy sytuacji – kształceni są kolejni specjaliści, duże ośrodki biznesowe, z powodu rosnącej konkurencji zmuszającej do zwiększania wydajności pracy, stają się miejscami rozwoju RPA.

Dodatkowym czynnikiem, który zniechęca wielu biznesmenów do skorzystania z tej nowinki technologicznej, to negatywne skojarzenia z robotyzacją. Wiele osób wciąż propaguje mit, iż zautomatyzowanie części procesów w firmie doprowadzi do masowych zwolnień pracowników, którzy do tej pory zajmowali się wykonywaniem tych prac. Jak pokazują wszelkie badania prowadzone zarówno za granicą jak i w naszym kraju wdrożenie RPA nie przyczynia się do zmniejszenia zatrudnienia, a pracownicy, którzy zostali odciążeni przy pomocy botów, zostają skierowani do wykonywania bardziej angażujących prac, dzięki którym mogą się rozwijać.

Trzecim powodem dla którego możemy mieć problem z zastosowaniem RPA w biznesie jest przekonanie, iż technologia ta jest zarezerwowana jedynie dla gigantów, firm – molochów, międzynarodowych korporacji, które wiedzą jak ją umiejętnie wdrożyć. Jest to mylne przekonanie. RPA można wprowadzić także w średnim, a nawet w małym przedsiębiorstwie, należy tego jednak dokonać sprawnie. Aby tak było musimy mieć przygotowany plan działania oraz odpowiednio przeszkoloną kadrę.

Jak sprawnie wdrożyć Robotic Process Automation?

Przede wszystkim należy dokładnie rozpatrzyć to jaki proces zamierzamy zautomatyzować. Wydaje się to banalne, ale zdarza się, iż nieumiejętny dobór procesu do zastosowania RPA powoduje, że wydajność firmy nie wzrasta nawet w niewielkim stopniu. Procesy, które możemy zoptymalizować muszą być czasochłonne i powtarzalne, wtedy zastosowanie Robotic Process Automation przyniesie największe korzyści.

Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie kadry do procesu wdrażania RPA – powinniśmy wyznaczyć im zadania do wykonania których będą przeszkoleni. O jakich zadaniach mowa?

  • Promotor – osoba, która przekona władzę firmy do wdrożenia technologii RPA oraz będzie potrafiła niwelować ewentualne wątpliwości zarządu i pracowników.
  • Kontroler – zadba od o nadzór nad wprowadzeniem RPA oraz nadzór nad przeprowadzaniem procesów przez boty.
  • Analityk – osoba, która zadba o aspekt finansowy wdrażania robotyzacji, oraz będzie zdolna do obliczenia całkowitych kosztów z tym związanych.
  • Developer – najbardziej „techniczna” osoba w całym gronie, to od niego w głównej mierze będzie zależał sukces całego przedsięwzięcia. Musi on orientować się w zakresie oprogramowania RPA oraz posiadać zdolności programistyczne.

Jak widać sprawne wdrożenie RPA nie należy do zadań prostych, jednakże powyższe wskazówki mogą w tym pomóc. Pamiętajmy też, że na rynku działają firmy IT, które, oprócz zaprogramowania botów, zajmą się dla nas przeszkoleniem kadry.

Źródło: http://pirxon.com/pl/