Obsługa firm w zakresie BHP

Każdy pracodawca, który zatrudnia pracowników, ma obowiązek zapewnić im należyte bezpieczeństwo podczas wykonywania swoich obowiązków. Mają na nie wpływ m.in. zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy czy odpowiednie przeszkolenie pracowników, a następnie aktualizację ich wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie zadania są realizowane przez pracowników odpowiadających właśnie za BHP w danej firmie – czy jest to jednak jedyne rozwiązanie?

W takim klasycznym przypadku pracodawca, niezależnie od tego, czy zatrudnia jedną, czy 100 osób, musi albo zatrudnić osobę odpowiedzialną za bezpieczeństwo i higienę pracy, albo samodzielnie pełnić takie obowiązki. Niestety, jedna i druga opcja ma swoje spore minusy.

Zatrudnienie pracownika

O ile plusem może okazać się fakt, że posiadamy osobę, która cały czas odpowiada za bezpieczeństwo i higienę pracy, to musimy zdawać siebie sprawę, że konieczne jest jego zatrudnienie, niezależnie od ilości obowiązków i pracy, która będzie na niego przypadała. Tutaj warto zdawać sobie sprawę, że np. szkolenia okresowe z zakresu BHP, w zależności od stanowiska, które zajmują pracownicy, mogą być aktualizowane nawet raz na 5 lat. W takim przypadku niekoniecznie pracownik służby BHP będzie nam potrzebny na co dzień w dużej liczbie godzin.

Wiązać się to będzie ze sporymi kosztami naszego pracownika. Co ważne, jego wiedza również będzie musiała być aktualizowana, więc nie jest wykluczone, że musimy liczyć się również z kosztami szkoleń dla niego. Jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, że ilość obowiązków nie jest tak duża, aby zatrudniać osobnego pracownika – powinniśmy poszukać innego, korzystniejszego dla nas, rozwiązania.

Pracodawca wykonujący obowiązki służby BHP

Sami, jako pracodawca, również możemy zdecydować się na to, że w naszej firmie to właśnie my będziemy realizować zadania związane ze służbą bezpieczeństwa i higieny pracy. Pamiętajmy jednak, że jest to zadanie niezwykle odpowiedzialne – w końcu to my będziemy jeszcze bardziej odpowiadać za bezpieczeństwo naszych pracowników.

Jeżeli nie mamy wiedzy z zakresu BHP – będziemy musieli udać się na szkolenia. Co więcej, spadnie na nas jeszcze więcej obowiązków, nie tylko tych regularnych, ale również okresowych – będą to m.in. szkolenia wstępne dla nowych pracowników (bez nich nowy pracownik nie może podjąć pracy na nowym stanowisku pracy) czy szkolenia okresowe dla obecnych pracowników – w zależności od stanowiska, mogą być one obowiązkowe do wykonania regularnie, raz na roku lub nawet raz na 5, lub 6 lat.

Jeżeli sami albo nie czujemy się na siłach, albo po prostu nie chcemy brać dodatkowych obowiązków, również powinniśmy poszukać innego rozwiązania. Faktem jest również, że w przypadku wykonywania obowiązków służby BHP przez pracodawcę – pracodawca również musi regularnie aktualizować swoją wiedzę z tego zakresu.

Obsługa firm z zakresu BHP

To trzecie, często najlepsze rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców oraz ich firmy. Decydujemy się na zlecenie obowiązków służby BHP na zewnątrz, do takich firm jak np. Tarbonus. Czemu takie rozwiązanie często jest najlepsze?

Po pierwsze – koszty. Jeżeli nasza firma nie wymaga zbyt wiele pracy związanej z BHP – koszty są naprawdę niskie. Znacznie niższe niż w przypadku, gdy zdecydujemy się na zatrudnienie normalnego, etatowego pracownika.

Po drugie – w przypadku większej ilości obowiązków, zostaną one sprawnie wykonane. Tyczy się to chociażby okresowych szkoleń dla pracowników. Zyskujemy niezwykle wygodą dla każdego przedsiębiorcy elastyczność.

Po trzecie – korzystamy ze wsparcie profesjonalistów. Specjaliści z firmy Tarbonus zawsze posiadają najbardziej aktualną wiedzę z zakresu BHP. To gwarancja, że skutecznie zadbają o bezpieczeństwo nas, naszej firmy oraz naszych pracowników. Warto również pamiętać o tym, że w tym przypadku nie musimy również inwestować w szkolenia dla pracowników, którzy pracowaliby u nas.

Jak widać, zewnętrza obsługa firmy z zakresu BHP jest naprawdę wygodnym i korzystnym rozwiązaniem. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się nad zmianami w swojej firmie, właśnie z zakresu BHP – koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Tarbonus. Jesteśmy przekonani, że zdecydowanie się na ich usługi będzie doskonałą decyzją.

obsługa bhp firm