Gdzie lepiej założyć swoją działalność gospodarczą?

Zakładanie własnej firmy to poważny krok w karierze każdego potencjalnego przedsiębiorcy. Niestety wciąż zdarza się tak, że bywamy zniechęceni polską biurokracją i znacznie łatwiej jest nam utworzyć nowy podmiot poza granicami naszego kraju. Czy takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem i przede wszystkim: czy jest opłacalne? A może lepszym pomysłem okaże się, pozostanie ze swoją działalnością w granicach grodu Piastów?

Wcale nie tak łatwo

Każdy, kto kiedykolwiek brał pod uwagę opuszczenie etatu, na rzecz samozatrudnienia wie, że jest to bardzo ryzykowny, jak i… kosztowny krok. Spoglądając na to, jak wiele opłat czeka naszą nowo utworzoną działalność, można się szybko zniechęcić. Nieprzyjaźnie wysokie comiesięczne składki ZUS, pogmatwany system podatku VAT, podatek dochodowy i gdy doliczymy do tego inne koszta, to możemy się mocno zastanawiać, czy naprawdę chcemy budować polską gospodarkę poprzez prowadzenie firmy akurat w tym kraju. Właśnie dlatego, niektórzy decydują się na wystartowanie ze swoją firmą np. w innym kraju Unii Europejskiej. Czy to dobry pomysł?

Wielka szansa

Pozostając przy temacie Unii Europejskiej, to właśnie ta organizacja stałą się wielką szansą dla nowych przedsiębiorstw. Wraz ze wstąpieniem do niej w 2004 roku, Polacy jako członkowie wspomnianej wspólnoty mają swobodę wyboru dowolnego miejsca oraz formy prowadzenia własnej działalności. Kraj, na który się zdecydujemy, może być uwarunkowany, chociażby od lokalizacji potencjalnego segmentów klientów czy bliskości centrum logistycznego, ale zdecydowanie największe znaczenie ma to, jak prezentuje się sprawa kosztów prowadzenia i utrzymania firmy, co automatycznie łączy się z oszczędnościami.

Tutaj znajdziesz więcej informacji o tym jak założyć własną firmę https://mojanowoczesnafirma.pl/jak-zalozyc-firme-poradnik-krok-po-kroku/

W poszukiwaniu oszczędności

To właśnie oszczędności są kluczowym czynnikiem przy „ucieczce” do krajów takich jak Wielka Brytania, Czechy czy nawet do naszego zachodniego sąsiada – Niemiec. Tam nie dość, że łatwiej rozpocząć działalność swojej firmy, ale także opłaty czy konieczne koszty są znacznie niższe. A to właśnie te dwa czynniki mają kluczowy wydźwięk na to, że spora część polskich firm nie utrzymuje się na rynku nawet przez rok. To, że w naszym kraju istnieje około dwadzieścia (!) różnych podatków, które musi uregulować każdy przedsiębiorca to naprawdę sprawa precedensowa. Nic dziwnego, że o Polsce mówi się w kwestii krajów najmniej przyjaznych biznesowi!

Podsumowanie

Odpowiedz na pytanie, co jest bardziej opłacalne: prowadzenie działalności w Polsce czy gdzie indziej, jest dość trudna. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak działamy i jak zaplanowaliśmy nasze działania. Czasami musimy wykorzystać niektóre możliwości i zrobić to, co będzie bardziej opłacalne! Właśnie dlatego zanim, podejmiecie swoją decyzję, dobrze się zastanówcie nad jej potencjalnym rezultatem!