Kredyt hipoteczny – warunki uzyskania

Kredyt hipoteczny to zdecydowanie najpopularniejszy sposób pozyskiwania domów i mieszkań w Polsce. Dla wielu osób jest to jedyna i niepowtarzalna okazja, aby mogli stać się właścicielami własnego M, a liczne oferty banków jeszcze bardziej zachęcają do takiego rozwiązania. W tym artykule przedstawiamy wszystkie zagadnienia związane z kredytem hipotecznym, wkładem własnym czy wymaganymi zarobkami.

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt udzielany na mieszkanie bądź dom przez bank. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest właśnie dana nieruchomość, której współwłaścicielem do czasu spłaty kredytu jest instytucja finansowa. Istnieją różne opcje takich kredytów i należą do nich wkład własny, długość kredytowania czy waluta. Kredyt hipoteczny jest udzielany na czas 20 – 30 lat oraz wysokie kwoty od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W ten sposób możemy kupić mieszkanie lub dom jednorodzinny. Osoba, która stara się o niego, powinna być w dobrej sytuacji finansowej oraz być wiarygodna, czyli zarabiać odpowiednio dużo, mieć stabilne zatrudnienie i nie posiadać długów. Są to dość wysokie wymagania, ale jest to spowodowane tym, że kredyt hipoteczny jest udzielany na duże sumy i na wiele lat.

kredyt hipoteczny warunki

 

Kredyt hipoteczny z wkładem własnym

Częstym elementem kredytów hipotecznych jest wkład własny. Jest to kwota, którą płaci z góry kredytobiorca. Choć nie ma konkretnej stawki czy sumy — to im jest wyższa kwota wkładu własnego, tym chętniej banki przyznają kredyt klientowi. Przeważnie taka kwota waha się w granicach 10% -20%.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Niestety nie istnieje kredyt hipoteczny bez wkładu własnego a jego minimalna kwota to 5%- 10% wartości nieruchomości. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym staniemy się właścicielami mieszkania bez własnej wpłaty. To idealne rozwiązanie najczęściej wykorzystywane przez osoby nieposiadające środków przed pozyskaniem mieszkania. Pierwszym sposobem jest pożyczka z kasy zapomogowo-pożyczkowej. Nie jest ona oprocentowana, więc nie widnieje w BIK-u i nie wpływa na ocenę zdolności przy kredycie hipotecznym. Bardzo popularnym sposobem są też program MDM lub pożyczki od deweloperów, jeśli mieszkanie jest nowe.

Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny ?

Jednym z głównych pytań, które pojawiają się przy okazji wymogów, które trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Nie ma jednej konkretnej kwoty, ale istnieją pewne zasady, którymi kierują się banki. Minimalne dochody, jakie trzeba osiągać, zależą od kwoty kredytu. Jeśli jest ona bardzo niska np. kilkadziesiąt tysięcy złotych, to banku udzielają je nawet osobom na początku drogi zawodowej, których zarobki to ok. 2000 zł netto miesięcznie. Główna kwota kredytu zależy od zarobków. Miesięczna rata jest to ok. 30% – 40% miesięcznych dochodów netto osoby starającej się o kredyt. Jeśli więc planujemy zakupić droższe mieszkanie, musimy zarabiać ok. 3000 tys. – 4000 tys. miesięcznie. Warto połączyć dochody z partnerem lub małżonkiem, aby otrzymać większą kwotę kredytu.