Opłatomaty pomagają w urzędach – jak to działa?

Dawniej załatwienie spraw w urzędach było bardzo uciążliwe. Trzeba było nie tylko swoje odstać w kolejce do okienka, ale i do kasy, by znowu wrócić w to samo miejsce. Całe szczęście, że idzie ku nowemu i w wielu urzędach pojawiają się opłatomaty. Czym są i na czym polega ich działanie? Tego dowiecie się z tego poradnika.

Czym są opłatomaty?

Opłatomaty to wszechstronne urządzenia, które pozwalają na samodzielne dokonywanie opłat i wpłat. Dzięki nim można zapłacić za różnego rodzaju usługi i produkty. W związku z tym, że instalowane są w urzędach, pozwalają na usprawnienie pracy i zmniejszenie kolejek. W czasie, w którym petenci dokonują samodzielnie płatności w automacie, urzędnicy mogą wypełniać dokumenty. Tak przeprowadzane płatności są krokiem w stronę automatyzacji załatwiania spraw w urzędach. To duża oszczędność czasu i komfort dla petentów, a także dla urzędników. Co ważne, urządzenia są zaprojektowane tak, by każdy poradził sobie z ich obsługą. Wszystko jest intuicyjne, dobrze opisane, widoczne.

Jak działa opłatomat?

Opłatomaty są przygotowane tak, by przyjmować opłaty w postaci bezgotówkowej. Certyfikowany Pin-Pad jest gwarancją bezpieczeństwa. W opłatomatach czytnik kart zbliżeniowych pozwala m.in. na płatności kartami Visa, MasterCard – zarówno zbliżeniowo, jak i stykowo oraz za pośrednictwem aplikacji płatniczych. Warto wiedzieć, że płacić można nie tylko bezgotówkowo – specjalna konstrukcja modułowa, która zaprezentowana jest na www.mera-systemy.pl/oplatomat/ poszerza możliwości opłatomatu o postać gotówkową. Urządzenie przyjmuje tak bilon, jak banknoty oraz wydaje resztę.

Dla wygody użytkowania ekran w opłatomatach jest dotykowy. W przypadku modelu, który zobaczyć można na wspomnianej stronie jest on wysokokontrastowy, LCD, ale klienci skorzystać mogą również z klasycznej metalowej klawiatury QWERTY z trackballem lub touchpadem. Zarówno ekran, jak i klawiatura w opłatomacie są wandaloodporne.

Aby z opłatomatu mógł skorzystać każdy, zainstalowane są w nim wielojęzyczne interfejsy z klawiaturą wirtualną. Czcionka na ekranie dostosowana jest do osób, które słabiej widzą. Co istotne, opłatomaty są odporne na wilgoć i wysoką temperaturę oraz wyposażone w system stabilizacji i podtrzymywania zasilania, by były niezawodne.

W opłatomatach zainstalowane są czytniki dokumentów tożsamości – szczelinowy i kodu 1D/2D oraz moduły obrazujące, które przechwytują obraz pism do formatu A4. Dzięki temu urządzenie może w prosty sposób zidentyfikować, kto dokonał płatności. Drukarka termiczna jest gwarancją wysokiej jakości wydruków i niezawodności. Na wydruku znajdują się dane wpłacającego.

Zalety opłatomatów

O plusach korzystania z opłatomatów pisaliśmy już wyżej – oszczędzają czas urzędników i petentów, zapewniają im komfort. To również bezpieczny sposób dokonywania płatności. Dzięki możliwości płacenia bezgotówkowego nie wymuszają wcześniejszego poszukiwania bankomatu, czy noszenia przy sobie gotówki.

To, co dla wielu osób może być istotne – od wpłacających nie są pobierane prowizje. Dzięki temu koszt staje się niższy.

W opłatomatach można dokonać płatności za wiele usług i produktów. Pozwalają przede wszystkim na wnoszenie opłaty skarbowej, podatków od nieruchomości, środków transportu, opłat za odpady i komunikację oraz wiele, wiele innych.

Co ważne, niektóre opłatomaty wyposażone są w dodatkowe moduły przyjmowania dokumentów. Dzięki nim w automatyczny sposób można wysłać umowy, wnioski i inne dokumenty. To niejako punkt podawczy.