5 sprawdzonych porad, jak wybrać najlepszy serwis wózków widłowych

Wózki widłowe stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia magazynów, hipermarketów oraz sortowni. Odgrywają na co dzień nieocenioną rolę w transporcie wewnętrznym i magazynowym, doskonale radząc sobie z obsługą, unoszeniem i transportowaniem nawet kilkutonowych ładunków. Dlatego tak ważne jest zadbanie o wybór odpowiedniego serwisu wózków widłowych, który zadba o sprawność i odpowiedni stan techniczny pojazdów!

W poniższym artykule zaprezentujemy Ci 5 sprawdzonych porad, dzięki którym będziesz w stanie podjąć rozsądną decyzję o wyborze serwisu wózków widłowych. Odpowiemy na pytanie, na co warto zwrócić uwagę poszukując wykwalifikowanego, profesjonalnego zakładu i przyjrzymy się temu, czy warto korzystać z usług nieautoryzowanych serwisów wózków widłowych. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto korzystać z usług serwisu wózków widłowych?

Dbałość o prawidłowy stan techniczny maszyn i pojazdów na terenie przedsiębiorstwa jest jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy. Oczywiście, nie oznacza to, iż zmuszony jest on do samodzielnego wykonywania napraw czy przeglądów sprzętu, służącego na co dzień w miejscu pracy. Tym bardziej, iż w przypadku wszystkich urządzeń transportu bliskiego, naprawy mogą być dokonywane tylko i wyłącznie przez osoby posiadające jedną z kategorii państwowych uprawnień: IWJK (zezwalające na naprawdę elektrycznych i spalinowych wózków widłowych – takich jak tutaj oraz specjalizowanych – np. tego typu jak tu) lub IIWJK (przeznaczone wyłącznie do wykonywania prac na wózkach podnośnikowych, z wykluczeniem specjalizowanych). Tylko i wyłącznie uprawnienia konserwatorskie poświadczają wystarczające umiejętności i wiedzę z zakresu technologii naprawy, maszynoznawstwa oraz mechaniki.
Dlaczego zatem warto skorzystać z usług serwisu wózków widłowych, jeśli usuwaniem usterek równie dobrze mógłby się zająć przeszkolony do tego uprzednio pracownik? Otóż warto pomyśleć, nie tylko o kwalifikacjach i umiejętnościach, ale także o zapleczu technicznym. Naprawa i wykonywanie profesjonalnych przeglądów wózków widłowych wymaga specjalistycznego kosztownego sprzętu, w który należałoby zaopatrzyć zakład pracy. W tym przypadku znacznie wygodniej jest skorzystać z usług jednego z wielu serwisów wózków widłowych.

serwis-wozkow-widlowych-dlaczego-warto

Jak wybrać najlepszy serwis wózków widłowych?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jakie czynniki należy brać pod uwagę, decydując o tym, czy warto podejmować współpracę z danym serwisem wózków widłowych. Należy pamiętać, iż wybierając konkretny serwis, powinniśmy być w 100% przekonani, co do jego rzetelności i profesjonalizmu, gdyż powierzając mu dbałość o stan techniczny floty wózków, niejako powierzamy mu także odpowiedzialność za zdrowie i życie naszych pracowników.

Nad czym skoncentrować się wybierając serwis wózków widłowych?

1. Autoryzowany czy nieautoryzowany?

Pierwszą decyzją jaką przyjdzie nam podjąć przy wyborze właściwego serwisu wózków widłowych będzie podjęcie decyzji o tym, czy chcemy skorzystać z usług autoryzowanego, dedykowanego konkretnej marce, specjalistycznego serwisu wózków widłowych (takiego jak np. serwis wózków widłowych dostępny na www.manitou24.pl) czy wybrać usługi świadczone przez nieautoryzowany zakład.
Za tym drugim rozwiązaniem przemawia zwykle niższa cena oraz większa dostępność (serwisów zajmujących się szeroko pojętą obsługą pojazdów transportu bliskiego dowolnych marek jest znacznie więcej niż tych, które współpracują tylko z wybranymi markami).
Jakie w takim razie są korzyści z wyboru autoryzowanego serwisu wózków widłowych? Przede wszystkim doskonała znajomość techniczna wszystkich produktów marki oferowana przez pracowników. Zawężone spektrum pozwala na dogłębniejsze poznanie specyfiki konkretnych, ograniczonych ilościowo modeli pojazdów jednej marki.
Ponadto, autoryzowane serwisy wózków widłowych dbają o dostarczanie wyłącznie dedykowanych, oryginalnych części zamiennych do wózków widłowych. Dbając tym samym o nienaganny stan techniczny pojazdu, jego długą żywotność oraz najwyższą wydajność pracy.
Zdecydowanie zaleca się wybór autoryzowanych serwisów wózków widłowych, które dają gwarancję rzetelnie wykonanej, profesjonalnej usługi.

2. Mobilny czy stacjonarny?

wybierz-mobilny-lub-stacjonarny-serwis-wozkow-widlowych

Obecnie, największe serwisy wózków widłowych starają się skutecznie łączyć te dwie funkcje, oferując swoim klientom wykonywanie przeglądów i drobnych napraw na terenie zakładu pracy, natomiast usunięcia większych awarii czy gruntowne prace renowacyjne przeprowadzając w punktach i ośrodkach serwisowych.
W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to:
jak blisko znajduje się najbliższy stacjonarny serwis wózków widłowych;
jaki jest przybliżony czas reakcji w przypadku nagłej usterki, np. ile godzin potrzebuje pogotowie serwisowe na dotarcie do klienta, tak aby zminimalizować przestoje w pracy zakładu;
czy istnieje możliwość zagwarantowania sprzętu zamiennego w przypadku długotrwałego usuwania awarii – nieodpłatne udostępnienie lub wypożyczenie.

3. Wydający gwarancję na naprawy i części

Równie istotne co wykonanie rzetelnej usługi jest także zagwarantowanie jej skuteczności i trwałości. Poświadczać to ma gwarancja serwisu na wykonaną usługę. Profesjonalna gwarancja powinna dotyczyć zarówno wykonanej naprawy, jak i każdej z nowym zamiennych części do wózka widłowego, co jest bardzo istotne w przypadku markowych elementów.
Otrzymując gwarancję, możemy być pewni nie tylko uczciwości serwisu ale także zabezpieczenie w przypadku ponownej awarii sprzętu.

4. Wykonujący przeglądy konserwacyjne

serwis-wozkow-widlowych-przeglady-konserwacyjne

W przypadku serwisu wózków widłowych bardzo ważne jest nie tylko, to aby z powodzeniem zajmował się usuwaniem na bieżąco usterek i awarii pojazdów. Równie istotne jest także regularne i terminowe przeprowadzenie przeglądów konserwacyjnych, poświadczających dopuszczenie wózków do użytkowania.
Zwykle, przy korzystaniu z usług serwisu wózków widłowych, serwisanci sami dbają o przestrzeganie planowanych terminów kolejnego przeglądu i przypominają o tym z odpowiednim wyprzedzeniem.
Jakie są terminy przeprowadzania przeglądów konserwacyjnych dla wózków widłowych?
O ile producent nie wydał konkretnych wytycznych dla modelu wózka, którego jesteś posiadaczem, zaleca się wykonywanie przeglądów, regularnie raz na:
30 dni (w przypadku pojazdów objętych pełnym dozorem technicznym);
60 dni (w przypadku pojazdów, które są objęte ograniczonym dozorem technicznym).

5. Zajmujący się renowacją i odnawianiem sprzętu

Renowacja oraz odnawianie starszych modeli wózków widłowych nie należy do głównych obowiązków każdego serwisu wózków widłowych i nie jest koniecznym wymogiem w przypadku wielu przedsiębiorstw, które dysponują nowym i zadbanym sprzętem.
Jednakże w przypadku firm, które pracują na starszych pojazdach, tego typu dodatkowe możliwości i usługi, jakie zapewni serwis wózków widłowych mogą być bardzo przydatne.

Najlepszy serwis wózków widłowych – jak go rozpoznać?

jak-rozpoznac-dobry-serwis-wozkow-widlowych

Poza wymienionymi powyżej aspektami, wybierając najlepszy serwis wózków, warto postępować zgodnie z kilkoma prostymi wskazówkami, które zdecydowanie ułatwią podjęcie decyzji.
1. Sprawdź opinie. Znacznie łatwiej dowiedzieć się czegoś, jeśli możesz zasięgnąć informacji u znajomych. Jeżeli nie masz takiej możliwości, wyszukaj w Internecie opinie i komentarze na temat serwisu wózków widłowych, którym jesteś zainteresowany.
Pamiętaj jednak o sporej dawce krytycyzmu i obiektywizmu. Niestety, praktyką nierzadko stosowaną obecnie przez nieuczciwą konkurencję jest dodawanie w sieci negatywnych opinii na temat firm.
2. Sprawdź miejsce osobiście. Porozmawiaj z technikami i konserwatorami. Poproś o wskazanie miejsca, gdzie dokonuje się napraw czy renowacji wózków, ale przede wszystkim sprawdź czy serwis posiada wszystkie stosowne uprawnienia i certyfikaty.
3. Dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy. Choć może wydawać się to oczywiste, to wiele osób nadal nie przywiązuje uwagi do treści podpisywanych dokumentów, a to właśnie z nich wynikają dokładne warunki umowy – warto wiedzieć, w jakim przypadku serwis wózków widłowych może zażądać dopłaty za swoje usługi czy jakie są dokładne terminy realizacji zadań – np. ile wynosi czas na podjęcie działania przez serwis od momentu zgłoszenia usterki.
4. Dowiedz się czy serwis dysponuje sprzętem zastępczym. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nigdy nie będziesz musiał skorzystać z tej opcji, warto zdecydować się na usługi serwisu, który w swojej ofercie posiada możliwość skorzystania z zastępczego pojazdu na czas usuwania usterek.
5. Zastanów się czy cena usług jest adekwatna do ich poziomu. Aby to zrobić należy zapoznać się z ofertą co najmniej dwóch, trzech odrębnych serwisów wózków widłowych. Konieczne będzie jednak nie tylko porównywanie cen, ale także (a raczej przede wszystkim) rodzaju świadczonych usług.
W przypadku autoryzowanych serwisów cena usług bywa zazwyczaj nieco wyższa, natomiast niesie ze sobą dodatkowe korzyści (takich jak pełna dostępność do każdego typu markowych części zamiennych), które należy wziąć pod uwagę podejmując ostateczną decyzję.

Jak wybrać najlepszy serwis wózków widłowych – podsumowanie

Podsumowując, staraliśmy się przedstawić Wam sprawdzone porady, które ułatwiają wybór konkretnego serwisu wózków widłowych, dostosowanego do potrzeb i wyróżniającego się profesjonalizmem. W przypadku pojazdów jakimi są wózki widłowe dbałość o poprawne funkcjonowanie każdego elementu układu jest bardzo ważna i zapewnia wydajną, efektywną, a przede wszystkim bezpieczną, pracę przez długie lata.