Handel internetowy w modelu dropshipping – na czym to polega?

Osoby często kupujące przez internet niejednokrotnie spotkały się z handlem w modelu dropshipping. Czym dokładnie jest ten model handlu on-line i jakie są jego zalety i wady dla klientów i sprzedających?

Dzisiaj sklep internetowy wcale nie musi być w fizycznym posiadaniu towarów, które sprzedaje. Może również zlecać ich dostarczanie do klientów zewnętrznym firmom, które odpowiadają wtedy za przygotowanie przesyłki oraz jej dostawę. Właśnie taką formę modelu logistycznego określa się mianem dropshippingu. Dzisiaj jest ona jednym z chętnie wybieranych pomysłów na główne i dodatkowe źródło dochodu w branży e-commerce. Na czym dokładnie polega dropshipping? Jak to działa? Jakie są jego zalety i wady?

Co to jest dropshipping?

Dropshipping to obecnie bardzo popularny model logistyczny wykorzystywany przez sklepy internetowe. W uproszczeniu, polega on na przeniesieniu procesu wysyłki towaru do klienta ze sklepu na dostawcę, na przykład na producenta czy na hurtownię.

Podobnie jak w przypadku handlu detalicznego, zysk osiąga się wtedy poprzez różnicę między ceną hurtową a detaliczną. Jest to jednak o tyle wygodne rozwiązanie, że sklep on-line nie musi realizować wysyłek, ale tylko je zleca. Zatem to świetny pomysł jako pomysł na biznes po pracy i dodatkowe źródło dochodu, ponieważ nie wymaga zaangażowania sklepu w proces wysyłki towaru.

Zalety dropshippingu:

  • ułatwienie prowadzenia handlu internetowego,
  • brak potrzeby zamrożenia środków w towarze,
  • bardziej płynny przepływ środków pieniężnych dla sklepu,
  • szybka dostawa do klienta – także z różnych krajów,
  • ograniczenie problemów związanych z magazynowaniem towarów i kosztami, co przekłada się na niższe ceny dla klientów,
  • dostęp do szerokiej gamy artykułów od różnych sprzedających,
  • czerpanie regularnych zysków – dobry wybór jako dodatkowe źródło dochodu.

Zatem dropshipping niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla sprzedającego, który może traktować go jako biznes po pracy, jak również dla klienta, który uzyskuje wtedy dostęp do szerokiej gamy towarów w niskich cenach.

Warto jednak zaznaczyć, że taki model sprzedaży ma także swoje wady. Przede wszystkim powoduje on, że sklep internetowy traci kontrolę nad procesem realizacji zamówienia – może być ono niekompletne, opóźnione, a nawet niezrealizowane, co przekłada się na niezadowolenie klientów.

Sky-shop – wygodny handel on-line w modelu dropshippingu

Osoby chcące prowadzić sklep internetowy wykorzystujący dropshipping mają do dyspozycji szereg narzędzi wspomagających taki handel – jednym z nich jest oprogramowanie Sky-shop, które udostępnia integrację z kilkuset hurtowniami oferującymi przeszło milion produktów.

Sky-shop to sprawdzony pomysł na sklep on-line jako biznes po pracy – jego prowadzenie jest łatwe, wygodne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Dodatkowym atutem są korzystne ceny abonamentów i wsparcie techniczne.