Czym różni się hosting shared od VPS-a?

Jeżeli Twoja strona internetowa nie działa, powoli się ładuje, nie chce się uaktualniać, wczytuje się jedynie połowicznie – prawdopodobnie moment na zmianę tradycyjnego serwera hostingowego na serwer VPS bądź serwer dedykowany. Kłopoty w działaniu witryn niejednokrotnie są podyktowane przekraczaniem limitów serwerów hostingowych. Wyjściem jest zmiana serwera na VPS bądź serwer dedykowany, jakie są bardziej skutecznymi usługami.

Co to jest hosting współdzielony?

Tworząc stronę internetową zazwyczaj pierw wykupuje się najtańszą opcję jej prowadzenia oraz obsługi, czyli mały hosting współdzielony. Prawdopodobnie taką dokładnie usługę posiadasz dzisiaj wykupioną.

Hosting współdzielony to utrzymywanie plików strony internetowej na komputerze (nazywanym serwerem) oraz całodobowe dostarczanie ich do oglądających. Komputer ten obsługuje również pozostałych odbiorców firmy hostingowej. Jeżeli ich witryny przysparzają kłopotów bądź opóźniają serwer, to może to również źle wpłynąć na funkcjonowanie Twojej strony.

W związku z tym współdzielone serwery hostingowe mają narzucane określone zakresy, jakie mają zmniejszyć szkodzenie nowym kontrahentom.

Popularnie przyjęło się, że jeżeli mówi się sam termin hosting bez bliższego uściślania, to ma się na myśli hosting współdzielony.

Czym różni się hosting shared od VPS-a

Co to jest VPS?

Serwer VPS (ang. Virtual Private Server, czyli wirtualny, prywatny serwer) to komputer, jaki służy do przechowywania plików strony internetowej oraz pokazywania jej oglądającym. Jest zatem tym samym, co hosting współdzielony, jednak posiada zdecydowanie doskonalsze parametry oraz niewiele obostrzeń. Czasem do administrowania nim niezbędny jest programista zatrudniony na stałe, nazywany administratorem.

VPS przede wszystkim posiada większe limity 2 najistotniejszych parametrów, od jakich zależy niezawodne funkcjonowanie stron internetowych: pamięci RAM na 1 proces i całkowitej dostępnej pamięci RAM. Od tych parametrów zależy, jak rozbudowana pod względem technologicznym może być witryna, a również – ilu odbiorców może równocześnie obsłużyć..

Nadmieniliśmy również, iż VPS ma mniej obostrzeń technicznych, niżeli hosting współdzielony. Firma informatyczna może go niemal swobodnie skonfigurować, przygotowując do potrzeb projektu. Równocześnie jest to najważniejsza bolączka serwerów hostingowych VPS – niemal zawsze należy uprzednio przygotować serwer, żeby obsługiwał nawet wyjątkowo standardowe role, jak obsługa stron, wysyłanie e-mailów oraz ograniczanie niepożądanych listów reklamowych. Hostingi współdzielone posiadają takie usługi wbudowane bez konieczności jakiejkolwiek konfiguracji.

W dodatku po pierwszym zainstalowaniu oraz ustawieniu serwera VPS należy na bieżąco uaktualniać jego oprogramowanie oraz zabezpieczenia. W praktyce zatem prawie zawsze trzeba posiadać zatrudnionego na stałe administratora, jaki będzie kierował serwerem.

Na szczęście jest opcja korzystania z serwera VPS bez konieczności angażowania administratora oraz posiadania wiedzy informatycznej.

VPS (jak sugeruje rozwinięcie tego skrótu: Virtual Private Server) jest serwerem prywatnym, zatem pewne jego parametry są dedykowane tylko na Twój użytek, razem z Twoimi indywidualnymi potrzebami, a nie są współdzielone, jak w tradycyjnym hostingu.

Zarazem jest on jednak wirtualny, co znaczy, iż nie jest to całkowicie odrębny komputer, przygotowany absolutnie pod Twoje potrzeby. Na tym samym komputerze są również serwery VPS pozostałych kontrahentów, jakie potrafią przynajmniej część parametrów współdzielić. VPS również współdzieli zatem pewne zasoby z innymi klientami firmy hostingowej oraz ich witryny mają (mały, ale jednak) wpływ na funkcjonowanie Twojej strony.

Ze względów technologicznych serwery VPS nie miewają nielimitowanych powierzchni dyskowych na pliki (co posiada hosting współdzielony), jednak świadczą jej zupełnie dostatecznie – kilkadziesiąt bądź kilkaset GB (czytaj: gigabajtów). W razie konieczności niezwykle wielkie pliki umieszcza się na zewnętrznym, mocniejszym serwerze (nazywanym CDN), żeby odciążyć główną maszynę, co wcale nie jest skomplikowane. Niemal na pewno starczy Ci jednakże proponowana standardowo powierzchnia dyskowa.