Lokale użytkowe na sprzedaż – jak szukać nieruchomości na biuro, gabinet lekarski lub sklep?

Gdy chcemy prowadzić działalność gospodarczą, to często potrzebujemy lokalu użytkowego. Nieważne, czy ma to być biuro, gabinet lekarski czy sklep – należy dobrze się zastanowić nad jego zakupem. Gdzie w ogóle szukać tego typu nieruchomości? Na co zwrócić uwagę?

Jak szukać lokali użytkowych na sprzedaż?

Nie ma co ukrywać, że w przypadku lokali użytkowych kluczowe jest ich położenie. Owszem, gdy ma to być biuro, w którym nie będziemy często przyjmować klientów, można sobie pozwolić na więcej. Jednak jeśli szukamy nieruchomości na sklep, gabinet lekarski, salon urody czy pub – lepiej się nad tym zastanowić. Warto dobrze poznać miejscowość, w której chce się kupić lokal użytkowy, zwyczaje jej mieszkańców, sposoby spędzania wolnego czasu i szlaki komunikacyjne. W sytuacji, gdy określi się w jakiej lokalizacji pragnie się prowadzić swoją działalność, można przejść do poszukiwań.

Warto sprawdzić, czy nie ma gdzieś ogłoszenia o wynajmie lub sprzedaży. Można też sprawdzić, czy gdzieś nie stoi pusty lokal i spróbować samodzielnie namierzyć właściciela. Można też poszukać lokalu użytkowego na sprzedaż za pośrednictwem serwisu sprzedajemy.pl/nieruchomosci/lokale-uzytkowe, na którym zamieszczane są ogłoszenia lokalne. Dzięki poszukiwaniom online można wyszukać miejsca, o którym się nawet nie pomyślało. Wybór zazwyczaj jest znacznie większy niż może się wydawać.

Lokale użytkowe na sprzedaż – na co zwrócić uwagę?

Wspomniano już wyżej o tym, że szukając lokalu użytkowego warto sprawdzić jego lokalizację. Ma to znaczenie przede wszystkim w uwzględnieniu, jaki biznes chce się w nim prowadzić. Salon odnowy biologicznej powinien znaleźć się w spokojnym miejscu, w którym nie słychać szumu z ulicy, np. przejeżdżających tramwajów. Z kolei gabinet lekarski, sklep spożywczy, drogerię, biuro podróży warto ulokować w pobliżu blokowisk. Z pewnością lokal gastronomiczny ma prawo bytu przede wszystkim w centrum miasta, w pobliżu budynków użyteczności publicznej, jak urzędy, uczelnie oraz w sąsiedztwie biurowców i fabryk.

Nie bez znaczenia jest też dojazd do nieruchomości i miejsca postojowe. Dzisiaj, kiedy większość z nas jest zmotoryzowana, zwraca na to uwagę. Właśnie dlatego lepiej, gdy dojazd do lokalu jest prosty, klient nie musi kluczyć, dzwonić i dopytywać o położenie. Nie mówiąc o tym, że po dojechaniu może się okazać, że i tak nie ma gdzie zostawić swojego pojazdu. Takie sytuacje zniechęcają. Sprawiają, że Ci, dla których komfort i czas są najważniejsze, wybierają zupełnie inne usługi.

Od rodzaju biznesu, jaki chce się prowadzić w kupionym lokalu, uzależnić należy również to, jaka to będzie nieruchomość. Chodzi tu przede wszystkim o to, czy będzie to budynek wolnostojący, a może specjalnie zbudowany kilkupiętrowy kompleks z lokalami użytkowymi, czy też nieruchomość wydzielona z budynku mieszkalnego, np. na parterze. Ma to znaczenie z uwagi na sąsiedztwo. O ile biuro tłumaczeń może powstać w bloku i nikomu nie będzie przeszkadzać, o tyle pub raczej tak. Problemy mogą być z uzyskaniem koncesji na alkohol itp. Warto o tym pomyśleć i to uwzględnić.

Powierzchnia lokalu i rozkład pomieszczeń również mają znaczenie. Zwłaszcza wtedy, gdy okazuje się, że nie da się nic zmienić. Wówczas może się okazać bardzo kłopotliwe dopasowanie lokalu do potrzeb.

To samo tyczy się wszelkich instalacji, w tym na przykład klimatyzacji.

Lokal użytkowy a prawo

Oczywiście nie zapominajmy o kwestiach prawnych. Zwłaszcza tych dotyczących wymagań higienicznych i zdrowotnych. Nie mówiąc o tym, że niektóre biznesy można prowadzić w szczegółowo scharakteryzowanych pomieszczeniach co do wysokości, powierzchni. Warto uwzględnić również możliwości dróg ewakuacyjnych i inne wytyczne BHP.