Toczenie CNC jako najpopularniejsza metoda obróbki skrawaniem

Toczenie CNC zalicza się do najbardziej popularnych sposobów obróbki metali. Technologia ta znajduje zastosowanie głównie w przypadku przedmiotów o kształcie bryły obrotowej — jak przebiega taki proces oraz co warto o nim wiedzieć?

Toczenie — najważniejsze informacje

W dużym skrócie można powiedzieć, że toczenie polega na oddzielaniu przy pomocy specjalnego narzędzia nazywanego nożem tokarskim warstwy materiału, z konkretnego przedmiotu, wykonującego ruch obrotowy. Celem całego procesu przeprowadzanego na maszynach nazywanych tokarkami jest uzyskanie zaprojektowanych kształtów i wymiarów metalowego detalu. Podstawowymi ruchami, związanymi z toczeniem jest ruch główny obrotowy (dotyczący przedmiotu obrabianego) oraz ruch posuwowy narzędzia.

Aktualnie najczęściej wykorzystywanym rodzajem toczenia jest toczenie CNC, które jest o wiele bardziej precyzyjne od konwencjonalnego, stąd bardzo często zyskuje ono duże znaczenie np. w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie cieszy się wciąż rosnącą popularnością.

Toczenie CNC jako najpopularniejsza metoda obróbki skrawaniem

Toczenie CNC — zalety

Toczenie CNC, oprócz tego, że charakteryzuje się dużą precyzją, to dodatkowo przebiega bardzo szybko i sprawnie, dzięki czemu w krótkim czasie można wykonać wiele powtarzalnych elementów, a to z kolei pozwala na zastosowanie tego procesu w produkcji masowej. Jako zalety toczenia CNC wymienia się także możliwość ograniczenia pracy ludzkie, znaczne oszczędności i eliminację błędów związanych bezpośrednio z czynnikiem ludzkim. W przypadku zastosowania tokarek CNC czynności operatorów ograniczają się jedynie do monitorowania procesu produkcyjnego, nie są natomiast nastawione na bezpośrednią ingerencję w cały proces.

Etapy procesu toczenia CNC

Pierwszym etapem związanym z procesem toczenia CNC jest szczegółowe zaprojektowanie detalu. Kolejny krok to konwersja konkretnego projektu do postaci planu pracy urządzenia. Dopiero wówczas, kiedy odpowiedni program został już napisany i zainstalowany na tokarce, można przejść do właściwego procesu produkcyjnego, który gwarantuje wysokiej jakości rezultaty w zadowalająco krótkim czasie.