Przemysł maszynowy – prasy krawędziowe oraz ich rodzaje

Prasy krawędziowe to specjalistyczne maszyny przeznaczone do gięcia arkuszy blachy. Wykorzystuje się je ponadto do wyginania, zagniatania i karbowania blachy. W zależności od potrzeb stosuje się odpowiednio dobrane stemple i matryce.

Jak są zbudowane prasy krawędziowe?

Przeważnie prasy krawędziowe mają ramę, które przypomina literę C. W płaszczyźnie poziomej posiadają ruchomą belkę z umieszczoną na niej matrycą. W płaszczyźnie pionowej znajduje się belka górna ze stemplem. Do jej uruchamiania służą dwa zsynchronizowane cylindry hydrauliczne.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje pras krawędziowych?

Prasy krawędziowe występują w kilku wersjach, przy czym do najpopularniejszych należy zaliczyć prasy hydrauliczne, elektryczne, pneumatyczne oraz maszynowe. Dzięki wysokim parametrom technicznym ich praca przebiega bezawaryjnie, z bardzo dużą dokładnością.

prasa kwawędziowa

Hydrauliczne prasy krawędziowe

Tego typu prasy są przeznaczone do gięcia bardzo długich i grubych blach. Warto podkreślić, że doskonale radzą sobie nawet z kilkumetrowymi arkuszami. Wyróżniają się poza tym największą siłą nacisku, osiągającą kilkadziesiąt lub kilkaset ton.

Elektryczne i pneumatyczne prasy krawędziowe

W odróżnieniu od pras hydraulicznych nie mają tak dużej siły nacisku, ale są od nich dużo szybsze. Najczęściej wykorzystuje się je do gięcia drobnych elementów.

Maszynowe prasy krawędziowe

W tego typu prasach do przekazania energii do koła zamachowego stosuje się silnik elektryczny. Aby doszło do napędzania mechanizmu korbowego, przemieszczającego się w pionie, następuje sprzężenie sprzęgła w kole zamachowym. Niekwestionowaną zaletą tych pras jest dokładność i szybkość.

Wyprodukowane z wysokogatunkowych materiałów prasy krawędziowe są zaliczane do maszyn najlepszej jakości. Wyróżniają się niezwykłą precyzją działania oraz wytrzymałością. Są odporne nie tylko na działanie zewnętrznych, niepożądanych czynników, ale także na uszkodzenia mechaniczne. Sterowane za pomocą komputerów prasy zapewniają powtarzalność procesu gięcia.