Przemysł budowlany – Czym jest wiertnica koronkowa?

Wiertnica koronkowa to poręczne i wydajne akcesorium wiertnicze, przeznaczone do rdzeniowego wiercenia w murze, żelbecie, betonie, asfalcie, kamieniu oraz wielu innych materiałach. Przy użyciu takiego sprzętu prace wykonywać można na sucho oraz na mokro. Wiertnice koronkowe zazwyczaj da się prowadzić zarówno w sposób całkowicie ręczny, jak i przy pomocy stojaka. Wyposażone w nie narzędzia i elektronarzędzia znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i rzemiosła.

Zastosowanie wiertnic koronkowych

Ręczna wiertnica koronkowa idealnie nadaje się do wiercenia otworów zwłaszcza w sytuacji, gdy nie jest możliwe ustawienie podpór wiertarskich. Urządzenia tego typu są zwykle w pełni hydrauliczne, dzięki czemu wiercenie rdzeniowe może być przeprowadzane nawet w bardzo trudnych warunkach. Modele pozbawione podzespołów elektrycznych są w stanie zapewnić pracę całkowicie beziskrową, co znacząco wpływa na poziom bezpieczeństwa podczas przeprowadzania wierceń wewnątrz budynków, a także pod wodą lub w środowiskach o podwyższonym poziomie ryzyka.

wiertnica koronkowa

Realizacja prac wiertarskich

Wiertnice koronkowe zwykle przeznaczone są zarówno do zastosowania stacjonarnego, jak i pracy z ręki. Wykorzystanie głowicy ssącej daje możliwość wygodnego wiercenia na mokro. Wiele nowoczesnych modeli elektrycznych posiada zautomatyzowany system regulacji prędkości obwodowej, wyłącznik przeciążeniowy oraz delikatny rozruch, który umożliwia operatorowi wykonywanie bardzo precyzyjnych nawierceń.

Kwestie techniczne

Charakterystyka techniczna wiertnic koronkowych obejmuje szereg różnych aspektów. Dotyczy to przede wszystkim zdolności udźwigu, która limituje dopuszczalną głębokość wiercenia otworów o ustalonej średnicy. Znaczenie ma również wielkość mocy napędowej oraz rodzaj napędu przewodu lub narzędzia wiercącego. Charakterystyka techniczna uwzględnia ponadto rodzaj i kierunek przepływu płuczki stosowanej do transportu próbek rdzeni oraz próbek wiertniczych lub usuwania zwiercin. Pod uwagę brane są także dane techniczne sprężarek lub pomp płuczkowych.