Budujesz start up? – 5 pomysłów na rozwój młodej firmy

Przedsiębiorstwo, które jest na początku rozwijania swojego biznesu poszukuje możliwości rozwoju poprzez fundusze Venture Capital. Pozyskanie inwestora, który zechciałby wspomóc start-up firmy wcale nie jest prostą sprawą, jednak przy dobrym przygotowaniu, zarówno pod względem merytorycznym, jak i konkretnych wyliczeń, a także posiadaniu pierwszych sukcesów na rynku w określonej branży, jest to jak najbardziej możliwe.

Każdy start up niesie ze sobą ryzyko niepowodzenia, dlatego kluczowe jest odpowiednie badanie rynku, które może wskazać w pewnym stopniu zainteresowanie produktem bądź usługą.

Uczestnictwo w spotkaniach branżowych

Twój biznesplan musi być głęboko przemyślany i dobrze zaplanowany, w związku z tym konieczne jest znalezienie inspiracji, a takim mogą być spotkania dla młodych przedsiębiorców określonych branż, w których uczestniczą eksperci z wieloletnim doświadczeniem.

Pozwoli to ustalić w jakim kierunku podążać i od czego zacząć. Oczywiście wszystko rozpoczyna się od dobrego, innowacyjnego pomysłu. Takie start upy mają największą szansę na pozyskanie inwestowania czy kredytu dla firm.

Dobry research pomysłu na biznes

Zakładając biznes często liczy się na szybkie zyski i w pewnym momencie okazuje się, że oczekiwania były płonne, a rzeczywistość biznesowa jest twarda i bezwzględna. Dlatego konieczne jest rozeznanie czy pomysł nie został już przez kogoś wykorzystany. Samo stwierdzenie tego faktu nie oznacza jednak, że należy porzucić ten kierunek, gdyż zawsze w danym nawet wąskim obrębie można zaproponować coś bardziej rozwiniętego pod względem technologicznym.

Jeśli umie się potencjalnego inwestora przekonać, że start up może być przełomowy dla branży i samej firmy, to z pewnością uzyska się finansowanie funduszy Venture Capital w Polsce. Oczywiście dla każdego inwestora istotne jest wyjście z inwestycji z zyskiem po stosunkowo krótkim czasie, stąd tak ważne jest przekonanie poparte badaniami rynku, że pomysł jest naprawdę unikalny.

Budujesz start up? – 5 pomysłów na rozwój młodej firmy

Wybór grupy docelowej lub jej modyfikacja

W zależności od tego jak długo firma działa na rynku, jeśli nie osiąga się pożądanych zysków istotne jest znalezienie przyczyny. Jedną z nich może być niewłaściwie dobrana grupa docelowa, bądź zbyt szeroka grupa docelowa. Zawężenie jej może pozwolić trafić na klientów realnie zainteresowanych ofertą, a także dłuższą współpracą. Dzięki temu przekaz marketingowy nie będzie trafiał w próżnię i będzie właściwie ukierunkowany.

Stworzenie dobrego biznesplanu

W budowaniu dobrego przekazu informacyjnego ważna jest zasada „5W”. Podobnie w przypadku konstruowania dobrej jakości modelu biznesowego, czyli start upu, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Dlaczego podjęliśmy się tego zadania? Co z tego może wyniknąć? Kiedy realnie możemy osiągnąć pierwsze zyski? Gdzie zwrócić się o pomoc?

Kto może udzielić nam finansowania? Jeśli potrafimy na nie wszystkie odpowiedzieć, tym prostsze może być wykonanie solidnego biznesplanu i wysłanie swojego pomysłu na start up do Venture Capital w Polsce, która może zainteresować się inwestowaniem w niego na czas określony. Może się to okazać lepszą opcją niż tradycyjny kredyt dla firm.

Znajdź mentora, który pomoże Ci osiągnąć sukces

Aniołowie Biznesu to najczęściej osoby prywatne zajmujące się inwestowaniem w nowe przedsięwzięcia biznesowe, które wprowadzają świeże spojrzenie, innowacyjność i stwarzają szansę na rozwój. Podobnie działa Venture Capital w Polsce zrzeszające dużych przedsiębiorców inwestujących w nowe, bądź dopiero raczkujące na rynku firmy w różnych branżach. Oczywiście w myśl powiedzenia: „business is business”, takie przedsięwzięcie musi się opłacać. Zatem inwestor, jako udziałowiec musi osiągnąć po okresie sprawowania pieczy wymierny zysk.

Środki w przypadku Venture Capital są pozyskiwane z Funduszy Venture Capital, dlatego finansowanie, które się otrzymuje jest gwarantowane, jednak, jak każda korzystna usługa, limitowane. Warto jednak starać się o takie wsparcie. Oczywiście konieczne jest posiadanie pewnego kapitału, a także najlepiej większościowych udziałów. Jednak, dzięki pozyskaniu inwestowania z funduszy Venture Capital, można zyskać mentorską opiekę inwestora na cały czas trwania start upu, co może okazać się bezcenne dla powodzenia projektu.

Trzeba pamiętać, że inwestor Venture Capital podejmując się wspierania start upu również ryzykuje utratę przyszłych ewentualnych zysków. Choć oczywiście może sprzedać swoje udziały, to zależy mu na powodzeniu projektu. Wdrożenie wszystkich pomysłów umożliwi rozwój młodej firmy.