Monitoring GPS – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wybór odpowiedniego monitoringu GPS dla firmowej floty nie powinien być dziełem przypadku, ale musi być przemyślaną decyzją. Tylko wtedy przedsiębiorca będzie miał prawdziwą korzyść z takiego systemu. Na co jednak zwracać uwagę, poszukując odpowiedniego monitoringu GPS?

Na rynku można znaleźć wiele różnych systemów GPS oferowanych także przez renomowanych dostawców (np. SATIS). Skąd jednak wiadomo, który z nich jest rzeczywiście dobry i odpowiedni dla naszej firmy? Przede wszystkim warto najpierw przeanalizować potrzeby danej floty i dopiero pod tym kątem dobierać monitoring GPS. Trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Niezawodność monitoringu GPS

Bardzo istotną kwestią jest niezawodność systemu monitoringu pojazdów. To oznacza, że trzeba się upewnić, czy dany system jest rzeczywiście wysokiej jakości. W przeciwnym razie system może ulegać częstym awariom, podobnie jak wykorzystywane przez niego urządzenia. Niezawodny system dostarcza najczęściej renomowana, znana w branży monitoringu firma.

Obsługa i serwis

Kolejna kwestia to wygoda i łatwość obsługi danego systemu. To powinny być rozwiązania, których można używać bez problemu już po krótkim przeszkoleniu. Aplikacje i moduły systemu powinny być proste w obsłudze i pozwalające na integrację z innym oprogramowaniem firmy. Warto także zwrócić uwagę na obsługę serwisową ze strony dostawcy, na dostępność konsultantów i szybkość usuwania ewentualnych usterek.

Monitoring pojazdów - GPS

Cel monitoringu pojazdów

Wybierając monitoring GPS, należy zastanowić się, do czego będzie on tak naprawdę wykorzystywany. Niekiedy chodzi tylko o lokalizację pojazdu, wtedy wystarczy najprostszy system. Jeśli jednak zależy nam również na możliwości wyznaczania optymalnych tras przejazdu, na monitorowaniu zużycia paliwa, stylu jazdy kierowcy itd., trzeba się upewnić, że wybrany system rzeczywiście posiada odpowiednie do takiego monitoringu moduły i możliwości.

Potencjał monitoringu GPS

Na koniec warto również zwrócić uwagę na potencjał, jaki kryje się w danym systemie monitoringu GPS. Z jednej strony takie narzędzie powinno być na tyle uniwersalne, żeby pracować z lokalizatorami GPS różnych producentów, a z drugiej – powinno być regularnie aktualizowane i rozwijane.

Na pewno część czytelników zastanawia się, dlaczego wśród powyższych punktów zabrakło ceny. Wszak to nią wielu przedsiębiorców kieruje się przede wszystkim, wybierając monitoring GPS. Owszem, cena jest ważna, ale kierowanie się tylko kosztem zakupu monitoringu może być dużym błędem. Monitoring GPS powinien być niezawodny i ściśle dostosowany do potrzeb naszej firmy. Tani system nie zawsze jest w stanie spełnić te wymagania.