Na co zwrócić uwagę wybierając konto oszczędnościowe

Wybór najlepszego konta oszczędnościowego wcale nie jest taki łatwy, jakby się mogło zdawać. Istotną kwestią nie jest tylko oprocentowanie, ale również koszt przelewów. Na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie wybierania konta do gromadzenia swoich oszczędności?

Oprocentowanie

Powinniśmy zapoznać się ze wszelkimi szczegółami dotyczącymi oprocentowania w danej ofercie banku. Przede wszystkim dlatego, że często wysokie oprocentowanie dotyczy tylko okresu promocyjnego, np. 3 miesiące. Im oprocentowanie wyższe, tym lepiej. W niektórych ofertach możemy się spotkać jednak z widełkami np.: oprocentowanie od 1 do 1,5 procent, w zależności od kwoty ulokowanej na koncie.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto oszczędnościowe

Czas trwania

Najlepsze, promocyjne oferty są zazwyczaj ograniczone w czasie. Jeśli potrzebujesz ulokować środki na dłuższy okres, zwróć uwagę, czy nie korzystniej będzie skorzystać z oferty nieco niższego oprocentowania, ale trwającej np. przez 6 miesięcy.

Wybranie odpowiedniego banku

Najłatwiej jest założyć konto oszczędnościowe w banku, w którym już posiadamy rachunek. Jednak nie zawsze jest to dla nas najkorzystniejsze rozwiązanie. Musimy mieć jednak zaufanie, do jakiej instytucji powierzamy nasze zaoszczędzone pieniądze. Wybierzmy pewny i zaufany bank z najkorzystniejszą ofertą. Zazwyczaj nie jest to bank, w którym masz już konto. Warto podjąć wysiłek poszukania najlepszych ofert, najczęściej promocyjnych np. wktorymbanku.pl. Banki, oferując atrakcyjne oprocentowanie w promocji, starają się przyciągać nowych klientów, więc warto z tego skorzystać.

Opłata za przelew

W większości przypadków jeden przelew na miesiąc z konta oszczędnościowego na inny rachunek jest całkowicie darmowy. Za kolejne przelewy należy uiścić opłatę. Rzadko wykonuje się z takiego konta przelewy, jednak i ten czynnik należy wziąć pod uwagę w trakcie wybierania konta oszczędnościowego, zwłaszcza iż opłata za przelew może być nawet wyższa niż naliczone odsetki. W niektórych bankach, przelewy w ramach banku mogą być darmowe bez ograniczeń.

Maksymalna kwota wypłaty

Jest to bardzo ważna sprawa. Jeśli posiadamy dużą ilość pieniędzy, jaką chcemy wpłacić na konto oszczędnościowe. W bankach czasami ustalona jest maksymalna kwota wyższa od naszej, możemy wówczas zrezygnować z oferty danego banku. Takie ograniczenie jest np. w Millennium Banku, gdzie można zlecić przelewy na maksymalnie 50 tys. PLN dziennie. Jeśli masz więcej oszczędności, musisz wypłacać w ratach.

Sposób założenia konta oszczędnościowego

Najwygodniejszą metodą założenia takiego konta jest wybranie formy internetowej, z weryfikacją poprzez skan z innego banku. Nie musimy wychodzić z domu, przez co założenie konta oszczędnościowego zajmie nam małą ilość czasu. Niektóre osoby omijają banki, do których oddziałów trzeba się udać, aby założyć takie konto.

Dostępność oferty

Ważne jest również to, czy oferta wybrana przez nas wymaga również założenia w tym samym banku konta osobistego. Czy jest dostępna tylko dla starych, czy również dla nowych klientów banku? Obecnie dość często dobre oferty dotyczą tzw. nowych środków. Obejmują wtedy wszystkich klientów, także obecnych, ale powyżej salda w banku na określony dzień.

Dopiero biorąc pod uwagę wszystkie te kryteria, możemy zdecydować się na ofertę danego banku. Warto porównać wiele propozycji, aby wybrać tą spełniającą wszelkie nasze wymagania.