Cyberprzestępczość – jak zabezpieczyć firmę?

Cyberprzestępczość to jedno z największych zagrożeń XXI wieku. Trudno się z tym nie zgodzić. Właściwie dotyczy ono wszystkich użytkowników sieci, jednak w sposób szczególny tych, którzy mogą najwięcej stracić, a więc przedsiębiorców.

Jeśli prowadzisz firmę to powinieneś wiedzieć, jak zabezpieczyć ją przed cyberatakami. Kluczowa będzie tu opieka informatyczna.

Cyberataki – musisz wiedzieć, z czym możesz mieć do czynienia, by zabezpieczyć swoją firmę

Cyberataki co roku się zmieniają, ponieważ rozwijają się technologie IT. Do najbardziej popularnych w ostatnim czasie, jeśli chodzi o większe systemy informatyczne należą ataki DDOS, czyli równoczesne ataki na system komputerowy przeprowadzany z wielu komputerów.

Gwałtowne zwiększenie ruchu powoduje całkowite zawieszenie systemu, co niesie ze sobą konieczność skorzystania z usług fachowców z branży IT. Wbrew pozorom takie ataki zdarzają się nie tylko na duże korporacje, choć rzeczywiście ze względu na zasięg i swego rodzaju prestiż dla hakerów w środowisku są one najczęstsze.

Atakowane są w ten sposób przecież niejednokrotnie systemy rządowe, również polski. Innym rodzajem ataków, który dopiero zyskuje na popularności jest machine learning, czyli coś co wykorzystuje Google i Facebook do śledzenia naszej aktywności. W ten sposób otrzymujesz np. dziwne maile od swoich pracowników, które bez zastanowienia otwierasz, a to powoduje zainfekowanie systemu.

Wykorzystanie algorytmów jest poważną bronią cyberprzestępców, z którą próbują walczyć firmy zajmujące się bezpieczeństwem w sieci i tworzeniem narzędzi i programów zabezpieczających.

 Cyberprzestępczość – jak zabezpieczyć firmę

Dobre oprogramowanie antywirusowe to dopiero początek

Oczywiście za zaawansowanymi wirusami i cyberatakami nie są w stanie nadążyć firmy zajmujące się tworzeniem i aktualizowaniem oprogramowań antywirusowych. Jednak lepsze takie zabezpieczenie niż żadne. Przede wszystkim oprogramowanie antywirusowe w pewnym stopniu chroni nasze dane, które bez niego byłyby jeszcze łatwiej dostępne.

Warto poradzić się profesjonalistów z firmy IT, jakie najlepiej wybrać narzędzie do ochrony danych firmy i swoich klientów, tym bardziej, że taką konieczność nakładają na przedsiębiorców przepisy RODO. Oczywiście konieczne są również aktualizacje takiego oprogramowania, nad czym czuwać może firma zewnętrzna w ramach opieki informatycznej. Bez aktualizacji takie oprogramowanie jest po prostu bezużyteczne.

Edukacja pracowników jest niezwykle istotna

Poza aktualizacją przestarzałego systemu i wdrożeniem narzędzi zabezpieczających przed atakami w sieci, konieczne jest również wyedukowanie pracowników w zakresie niebezpieczeństw wycieku i wykradzenia danych, z jakim mogą się spotkać w pracy. Przede wszystkim taka edukacja może mieć formę kilku spotkań i być przygotowana w porozumieniu z działem IT z firmy lub firmą zewnętrzną sprawującą opiekę informatyczną.

Oczywiście musisz zwrócić uwagę na kwestie takie jak korzystanie ze skrzynki mailowej w ramach otwartej sieci Wi-Fi, co znacznie ułatwia cyberataki. Konieczne jest również uczulenie pracowników na odbieranie dziwnej korespondencji, a także ściąganiem plików z niezabezpieczonego źródła czy wchodzeniem na niezabezpieczone strony internetowe. W ramach wdrożonych procedur każdy pracownik może mieć obowiązek stworzenia mocnego hasła do swojej skrzynki mailowej, a także komputera służbowego.

Korzystaj z usług profesjonalistów, którzy szkolą się w zakresie zagrożeń sieci i cyberataków

Usługi firmy informatycznej zniwelować ryzyko cyberataku na system informatyczny w firmie. Warto oczywiście korzystać z pomocy profesjonalistów, którzy uczestniczą cyklicznie w szkoleniach dotyczących nowych zagrożeń z sieci i znają wszystkie dostępne narzędzia, które w maksymalny sposób mogą ochronić firmowe dane, a także dopasować je do specyfiki firmy. Nie każde narzędzie może być bowiem odpowiednie.

Żadna ochrona antywirusowa i narzędzie zabezpieczające w postaci haseł i skomplikowanych algorytmów nie da gwarancji, że żaden atak nie zostanie przeprowadzony i uskuteczniony. Niemniej jednak warto wdrożyć najlepsze środki, jakie tylko są możliwe korzystając z profesjonalnej opieki informatycznej.