Wybór dobrego biura księgowego

Zakładasz własną działalność gospodarczą. Składasz odpowiednie papiery, otrzymujesz nip, regon, wyrabiasz pieczątkę. Potrzebujesz jeszcze dobrego biura księgowego….

Wybór odpowiedniej księgowej to istotna rzecz dla każdego przedsiębiorstwa. Bez względu na to czy prowadzisz małą firmę (nawet działalność jednoosobową) czy dużą korporację, która zatrudnia wielu pracowników na różnych stanowiskach o wszelakich specjalizacjach. Wybór może nie być wcale prosty.

Księgowa, biuro księgowe a może usługi przez Internet?

Nowoczesne technologie oferują różnorodne rozwiązania. Sieć rozwinęła się do tego stopnia, że możliwe jest skorzystanie z internetowych usług księgowej. W każdym przypadku, również i w tym najlepiej skorzystać z usług osoby czy firmy polecanej nam przez znajomych, członków rodziny itp. Usługi przez Internet mogą być tańsze. Osoba je oferująca nie ponosi kosztów jak firma działająca tradycyjnie, np. kosztów wynajmu lokalu. Jeśli znasz osobiście kogoś, kto trudni się rozliczaniem firm, również możesz skorzystać z takich usług i zapewne na tych zaoszczędzić. W przypadku, kiedy nie masz nikogo z polecenia, warto rozejrzeć się za profesjonalnym biurem księgowym.

Od dobrego biura zależy Twoje przyszłość

A właściwie przyszłość Twoich finansów, a co za tym idzie – firmy. Dlatego warto postawić na sprawdzoną firmę. Poszukaj w Internecie opinii, zasięgnij „języka” u znajomych. Być może ktoś Ci podpowie komu warto zaufać. Zadzwoń do kilku wybranych firm. Podpytaj o szczegóły. Wyczujesz od razu, jakie mają podejście do klienta. Liczy się przede wszystkim profesjonalizm. Pamiętaj, że biuro księgowe jest dla Ciebie. Jeśli masz jakieś pytania – śmiało je zadawaj. Warto wybrać się też do siedziby jednego czy dwóch biur i osobiście porozmawiać z osobami, z którymi być może będzie Ci dane współpracować.

biuro rachunkowe - wybór

Zapytaj o szkolenia i referencje

Podczas rozmowy przedstaw nie tylko swoje oczekiwania. Każda branża jest inna i okazać się może, że dane biuro rachunkowe niezbyt płynnie porusza się w sektorze firm, którą ty reprezentujesz. Ty natomiast potrzebujesz takiej, która będzie je doskonale znała, a nawet podpowie alternatywne rozwiązania. Podczas rozmowy z reprezentantem podpytaj o uprawienia. Ważne, aby osoby, które będą obsługiwały Twoją firmę miały skończone studia w zakresie księgowości, rachunkowości itp. Dobrze, aby biuro księgowe posiadało licencje Ministra Finansów, członkostwo Stowarzyszenia Księgowych lub inne tego typu licencje. Istotne jest wszystkim ubezpieczenie OC. To ochroni Cię w przypadku pomyłek pracownika, itp. Sprawdź czy w portfolio firmy nie znajdują się firmy w podobnej branży, co Twoja. To świadczy o doświadczeniu. Dowiedz się, czy pracownicy regularnie uczestniczą w szkoleniach. Świadczyć będzie to o tym, że są na bieżąco ze zmieniającymi się wciąż przepisami.

Zorientuj się w zakresie świadczonych usług

To bardzo ważne. Istotne są również godziny pracy biura. Niekiedy zdarza się tak, że nasz opiekun jest dostępny nawet po godzinach pracy albo w weekendy. Awaryjne sytuacje sprawią, że docenisz tę zaletę. Warto o to podpytać przy rozmowie o warunkach współpracy. Przecież nigdy do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co może się wydarzyć. Określ oczekiwania. Dobrze, aby biuro zaproponowało, co może dla Ciebie zrobić, przygotuje ofertę. W zależności od tego, jak bardzo będzie rozbudowana – też będzie generowała większe bądź mniejsze koszty, więc korzystaj tylko z usług, które będą ci potrzebne i z których będziesz faktycznie korzystał.

Artykuł powstał we współpracy z Biurem Rachunkowym ETM: http://www.piasecznorachunkowosc.pl/, które świadczy kompleksowe usługi księgowe dla małych i dużych firm.