Agregaty prądotwórcze – lepiej je kupić czy wynająć?

Urządzenia elektromechaniczne, które służą do wytwarzania prądu (np. w czasie awarii sieci albo na budowie) to agregaty prądotwórcze. Są to sprzęty, które można wynająć, jednak w większość sytuacji o wiele bardziej opłacalny staje się zakup agregatu, to znaczy własnego generatora prądu.

Czym są agregaty prądotwórcze?

To urządzenia składające się z prądnicy synchronicznej o stałym napięciu, która napędzana jest przez silnik spalinowy. Agregaty prądotwórcze stosuje się do wytwarzania energii elektrycznej dla naprawdę różnych potrzeb. Można wśród nich wymienić: siłę napędową, oświetlenie, ogrzewanie, a także jako pomoc – gdy tradycyjna sieć rozdzielcza zostanie przerwana lub kiedy wystąpią jej przeciążenia. Aby agregat prądotwórczy został dobrany prawidłowo do sposobu jego późniejszego wykorzystywania, na początku określić trzeba rodzaj i zastosowanie odbiorników elektrycznych, które będą z niego zasilane. Później ustalić trzeba zapotrzebowanie na moc każdego z narzędzi. Odbywa się to przy pomocy tabliczki znamionowej.

Agregat prądotwórczy

Kiedy warto kupić agregat prądotwórczy?

Jak wspomniane było już na wstępie, częściej od wynajmu, agregat prądotwórczy po prostu się kupuje. Jest on niezbędny szczególnie wtedy, gdy zamierza się wykorzystywać często, a przynajmniej regularnie. Takie urządzenie często montuje się na stałe i z jego możliwości technicznych korzysta się na co dzień – kiedy staje się on stałym elementem instalacji elektrycznej. Własny generator służy do zasilania domu prądem np. w trakcie przerw w dostawie prądu z ogólnej sieci. W takich sytuacjach (po odpowiedniej instalacji) uruchamia się on automatycznie. Trzeba jednak wiedzieć, że planując montaż własnego agregatu trzeba uzyskać zgodę Zakładu Energetycznego. Do tego agregator sprawdzony zostanie pod względem jakości i bezpieczeństwa jego użytkowania. Istnieją również sytuacje, w których lepszą opcją będzie wypożyczenie agregatu. Mowa tu np. o jednorazowym wykorzystaniu go przy budowie domu. Oba rozwiązania posiadają wiele zalet, dlatego o wyborze jednego z nich zdecyduje indywidualne zapotrzebowanie.