Po pomoc do rodziny, czyli gdzie najchętniej pożyczamy pieniądze?

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Blue Media, operatora kokos.pl, ponad 41% Polaków skorzystało z pożyczki w 2018 roku. Mimo coraz większej dostępności produktów bankowych i pożyczkowych, ankietowani dużo chętniej szukali wsparcia finansowego w innych miejscach.

Według raportu “Jak Polacy pożyczają pieniądze?”, spada liczba osób zainteresowanych usługami bankowymi. W 2018 roku po pożyczkę do tych instytucji udało się jedynie 14% badanych, podczas gdy rok wcześniej taki stan rzeczy deklarowało aż 28% ankietowanych. Gdzie zatem nasi rodacy szukają pieniędzy w kryzysowych sytuacjach? Wbrew pozorom nie są to firmy pożyczkowe.

Najbliżsi głównym źródłem wsparcia

W 2018 roku Polacy borykający się z problemami finansowymi deklarowali, że pomocy materialnej szukają u członków najbliższej rodziny – takie rozwiązanie wskazało 53% respondentów. Pieniądze byliśmy skłonni pożyczyć także od przyjaciół bądź znajomych (47%) lub kolegów z pracy (8%).

W porównaniu z rokiem poprzedzającym, w badaniu przeprowadzonym w 2018 roku największy spadek zainteresowania odnotowały oferty banków – komentuje Jerzy Małysz z porównywarki sowafinansowa.plŹrodłem takiego stanu rzeczy mogą być obawy pożyczkobiorców dotyczące zobowiązań kredytowych. W wielu środowiskach wciąż panuje przekonanie, że zaciągnięcie kredytu jest nie tylko bardzo kosztowne, ale zwykle prowadzi także do jeszcze większych problemów finansowych.

Wspomniane firmy pożyczkowe znalazły się na dalszych pozycjach. Z usług pożyczkodawców działających online skorzystało zaledwie 3% ankietowanych. 2% badanych po pożyczkę udało się natomiast do instytucji pozabankowych posiadających placówki stacjonarne.

Coraz chętniej pożyczamy innym

Na zainteresowanie Polaków pożyczkami od najbliższych z pewnością wpływa fakt, że spora grupa naszych rodaków jest skłonna pożyczyć pieniądze, gdy zostanie o to poproszona.

Według badań Blue Media, w 2018 gotowość do udzielenia pożyczki zadeklarowało 54% ankietowanych. Aż 84% badanych chętnie pożyczy pieniądze komuś z rodziny. Jesteśmy też otwarci na wsparcie finansowe względem przyjaciół i kolegów z pracy. Możliwość udzielenia pożyczki najbliższym znajomym deklaruje 61% badanych, a 32% respondentów przyznaje, że bez problemu pożyczy pieniądze swoim współpracownikom.

Do udzielenia wsparcia finansowego bardziej skłonne są kobiety. Aż 60% z nich jest gotowa pożyczyć pieniądze komuś innemu, podczas gdy w przypadku mężczyzn wskaźnik ten wynosi 48%.

Podsumowując

Wysokie zainteresowanie pożyczkami od najbliższych jest naturalną konsekwencją otwartości Polaków na możliwość udzielenia innym wsparcia finansowego. Osoby szukające pożyczki zdają sobie sprawę, że wybór takiego rozwiązania zwykle pociąga za sobą dużo mniej formalności, niż ma to się w przypadku zobowiązań zaciąganych w instytucjach finansowych. Mimo dużej dostępności ofert pożyczkowych, Polacy chętnie więc korzystają z takiej opcji, a po inne możliwości pożyczania sięgają dopiero wtedy, gdy pożyczka od rodziny bądź znajomych stanie się niemożliwa.