Własna firma bez udziału inwestora

Założenie własnej działalności gospodarczej to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorczych osób, które mają pomysł na biznes i chcą się uniezależnić. Powołanie do życia własnej organizacji, niezależnie od wielkości, zawsze stanowi spore wyzwanie nie tylko pod kątem zarządczo-kreatywnym, ale także może stwarzać problemy już na samym początku. Zebranie odpowiedniego kapitału potrzebnego do zapewnienia poprawnego funkcjonowania firmy, a także może stanowić warunek niezbędny do wpisania do rejestru. Jeżeli jednak chcesz rozpocząć swoją własną ścieżkę biznesową od jednoosobowej działalności gospodarczej, nie musisz wnosić kapitału tak, jak w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej, ale potrzebujesz go, aby wystartować.

Dlaczego warto postawić na własny kapitał?

Podstawowym i najważniejszym założeniem postawienia na swoim jest niezależność, którą prawdziwie odczuwa tylko właściciel. Twoje decyzje będą wiążące, a sugestie współpracowników (jeżeli się zdecydujesz na zatrudnienie dodatkowych osób) pozostaną jedynie sugestiami. Sam wybierzesz, czy warto inspirować się zdaniem innych osób.

Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, że masz prawo realizować swój biznesplan, a także dostosowywać go według pojawiających się potrzeb. Opierając się na analizie rynkowej bez wcześniejszego doświadczenia, możesz zauważyć, że podjęte założenia mijają się z rzeczywistością oraz że korzystniej będzie przeprowadzić rewizję planu.

Mając pełną władzę nad firmą, możesz być pewny, że nikt nie wymusi na Tobie zmiany powziętych założeń. Nie musisz dzielić się udziałami lub szukać kolejnych argumentów w celu udowodnienia swojej racji. Zarządzając firmą samodzielnie, możesz stworzyć taką organizację, z której będziesz dumny i której dobra reputacja będzie utrzymywana tylko dzięki Twoim działaniom.

Ostatnim aspektem, który warto wymienić, jest prowadzenie procesu rekrutacji. To Ty wybierasz, jakie wartości będą kluczowe podczas rekrutacji i do Ciebie będzie należała decyzja o zatrudnieniu kolejnych osób.

Skąd czerpać fundusze?

Nie musisz samodzielnie zbierać każdej złotówki, aby otworzyć własną firmę. Na początku możesz zorientować się wśród rodziny i przyjaciół, czy nie uda Ci się pożyczyć części potrzebnej kwoty na zerowym lub niskim oprocentowaniu. To dobra opcja, szczególnie jeżeli pomoc będzie bezinteresowna. Dzięki temu możesz uzyskać wsparcie finansowe bez konieczności angażowania ich w wewnętrzne sprawy firmy.

Jeżeli nie masz możliwości pożyczenia danej kwoty od rodziny lub znajomych, możesz zawsze zwrócić się do banku o kredyt. Dodatkowe pieniądze szybko zasilą Twój budżet, a raty będziesz spłacać z dochodu firmy. Zanim jednak zdecydujesz się na kredyt w banku, odwiedź stronę porównywarki i sprawdź, gdzie otrzymasz najtańszą ofertę.

Udział inwestorów

Jeżeli zdecydujesz się zaufać osobom trzecim, możesz przede wszystkim liczyć się z zastrzykiem gotówki, którego prawdopodobnie nie będziesz musiał oddawać w przyszłości. Inwestor będzie za to miał prawo do odpowiedniej części dochodów, jaki firma wygeneruje. Do zachęcenia inwestora do włożenia własnego kapitału będziesz potrzebować dobrze opisanego biznesplanu.