Często wyjeżdżasz służbowo za granicę? Sprawdź, dlaczego ubezpieczenie jest Ci niezbędne

W Polsce Twoje zdrowie chronią NFZ oraz prywatna opieka medyczna, np. otrzymana w ramach pakietu pracowniczego. Za granicą też możesz liczyć na leczenie w państwowych placówkach, o ile wyrobisz odpowiedni dokument. Czy wobec tego warto płacić dodatkowo za polisę podróżną? A może lepiej zaoszczędzić? Przekonaj się!

Czym jest i jak działa EKUZ?

We wstępie wspomnieliśmy, że w przypadku zachorowania lub doznania urazu za granicą możesz liczyć na opiekę medyczną w państwowych placówkach, ale wcześniej musisz wyrobić pewien dokument. Jest nim EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak wskazuje nazwa, ma zastosowanie wyłącznie na terenie Europy, a dokładniej na obszarach państw członkowskich oraz zależących do EFTA.

EKUZ ma jednak pewne ograniczenia, z uwagi na które nie jest wystarczającą ochroną za granicą, zwłaszcza jeśli w podróże służbowe jeździsz często. Na przykład darmowe leczenie w ramach karty EKUZ wykorzystasz tylko w takim stopniu, w jakim przysługuje ono mieszkańcom kraju. Jeśli opieka medyczna jest częściowo sprywatyzowana, za usługi zapłacisz. Z kolei ubezpieczenie podróży zagranicznej ma szeroki zakres medyczny – od zakupu leków, przed transport do szpitala, aż po powrót do kraju w razie niemożności zorganizowania go samodzielnie. Warto też pamiętać, że polisa ma zastosowanie także w tych krajach, w których EKUZ nie jest honorowany.

Ubezpieczenie medyczne w polisie na podróż

Ochrona kosztów leczenia to jeden z najważniejszych elementów polisy podróżnej. Pod tą nazwą kryje się obszerny pakiet usług, z których część wymieniliśmy wyżej. Jeśli zachorujesz lub doznasz uszkodzenia ciała, nieodpłatnie będą Ci przysługiwać: ratownictwo, transport medyczny, zakup leków i środków medycznych, hospitalizacja, konsultacje u specjalistów, wizyty domowe, zabiegi i operacje, transport do kraju. W najpoważniejszych przypadkach polisa pokrywa również transport zwłok.

Nieco więcej za składkę ubezpieczenia z uwagi na koszty leczenia zapłacisz jako osoba przewlekłe chora lub w ciąży. Jeśli któraś z tych sytuacji Cię dotyczy, poinformuj ubezpieczyciela. Powiadom go również, jeżeli wyjazd służbowy będzie się wiązał z wykonywaniem czynności podwyższonego ryzyka. Chodzi tu np. o prace fizyczne.

Praca za granicą Ubezpiecz się na czas wyjazdu

Ubezpieczenie nie tylko zdrowotne

Kolejny argument przemawiający za tym, że EKUZ nie jest wystarczający, a ubezpieczenie podróżne ma ogromne znaczenie, wynika z faktu, iż takie ubezpieczenie obejmuje wiele aspektów. Polisa turystyczna chroni Cię kompleksowo – także na wypadek zgubienia lub kradzieży bagażu, powikłań po chorobie bądź trwałego urazu, wyrządzenia nieumyślnej szkody innej osobie, np. uszkodzenia jej mienia.

Skorzystaj z internetowej porównywarki ubezpieczeń turystycznych i wpisz dane dotyczące czekającej Cię podróży służbowej. Wybierz kraj docelowy i daty, w których będziesz potrzebował ochrony. Otrzymasz listę konkurencyjnych ofert, wśród których sam wytypujesz tę właściwą. Ustal budżet i określ, które dodatki będą Ci potrzebne (np. ochrona sprzętu elektronicznego), a z których możesz zrezygnować (np. ochrona zdarzeń po alkoholu).