Tworzenie uniwersalnych konstrukcji maszyn

Zleceniodawcy oczekują, że maszyny i urządzenia będą dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Warto stworzyć konstrukcję modułową, aby łatwo było zamieniać elementy i podzespoły. W ten sposób można wykonać uniwersalną ramę nośną i zestaw elementów do adaptacji pod różne mechanizmy dodatkowe.

Projektowanie i wykonanie ramy nośnej

Stalowa konstrukcja służąca do montażu elementów powinna charakteryzować się sztywnością. Dodatkowo, jeżeli ma być uniwersalna, to powinna mieć zaplanowany układ otworów montażowych, aby uzbrajanie maszyny lub urządzenia w dodatkowe elementy nie sprawiało trudności. W tym celu należy użyć zaginarki do blach, aby powstała przestrzenna konstrukcja o wymiarach zgodnych dokumentacją techniczną. Przy odpowiednim zaplanowaniu wykrojów podstawowych po zagięciu krawędzie blachy będą przylegały do siebie bez konieczności dalszej obróbki.

konstrukcja maszyn cnc

Wykonanie w szkielecie maszyny otworów i przetłoczeń

Dla przyszłych prac montażowych należy przewidzieć wykonanie otworów pomocniczych. Pozwolą one na operowanie narzędziami i dobry dostęp do śrub i wkrętów mocujących podzespoły. Aby otwory były wykonane z dużą dokładnością, używane są wycinarki laserowe. Działania takie mogą również powodować zmniejszenie wagi całego urządzenia. Oprócz tego można wykonać jednocześnie miejsca na wpusty i zastosować tam, gdzie jest to możliwe połączenia bez konieczności trwałego łączenia elementów konstrukcyjnych. Przy ażurowych konstrukcjach wzmocnienie mogą zapewnić przetłoczenia za pomocą pras hydraulicznych.

Wykonywanie zestawów elementów modułowych do mocowania akcesoriów dodatkowych

Po zmontowaniu konstrukcji i przygotowaniu dokumentacji technicznej można przystąpić do wykonania zestawu adapterów pod zakładane warianty osprzętu. W ten sposób kupujący może dopasować kombinacje podzespołów i zakupić maszynę taką, jaka jest mu potrzebna. Podzespoły może wyciąć przecinarka plazmowa lub prasa CNC. Ważne, aby pasowały one w odpowiednie miejsca w konstrukcji obudowy oraz odpowiadały rozstawowi otworów w akcesoriach dodatkowych takich jak silniki i mechanizmy przekładni.

Uniwersalne rozwiązania pozwalają na szybką adaptację maszyn do potrzeby konkretnych realizacji. Zmniejsza to również koszty produkcji, ponieważ elementy są standardowe, a zmianie ulegają tylko akcesoria dodatkowe.