Jak działa przedawnienie długu w kontekście pożyczek i kredytów?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami Kodeksu Cywilnego wszystkie zaciągnięte długi posiadają swój termin ważności. Gdy termin ten upłynie, wówczas zobowiązanie wprawdzie magicznie nie znika, aczkolwiek nie da się go od dłużnika w żaden sposób wyegzekwować. W uproszczeniu można powiedzieć, że dług ulega przedawnieniu w sytuacji, kiedy nie doszło do przerwania jego biegu przedawnienia.

Które długi mogą ulec przedawnieniu oraz od kiedy liczy się czas do przedawnienia

Przedawnienie może dotyczyć wszystkich rodzajów długów, nie zależnie czy jest to mandat, dług spadkowy czy zaległość w spłacie czynszu. Przepis te uwzględnia także pożyczki od przedsiębiorstw finansowych czy osób fizycznych. Czas do przedawnienia liczy się od pierwszego dnia, w którym wierzyciel może rozpocząć, upominać się o spłatę zobowiązania.

Ile czasu należy czekać na przedawnienie?

Okres przedawnienia, jeżeli chodzi o umowę kredytu czy pożyczki wynosi 3 lata. Wstrzymanie przedawnienia następuje, w momencie wniesienia sprawy do sądu, albo zwrócenia się do komornika z wnioskiem o rozpoczęcie egzekucji komorniczej.

Przerwanie biegu nastąpi także gdy sam dłużnik podejmie czynności wskazujące na uznanie długu, czyli np. skontaktuje się z wierzycielem w tej sprawie, wpłaci ratę.

Okres przedawnienia, jeśli chodzi o pożyczkę od osoby fizycznej, wynosi 6 lat. W teorii jest to okres, w jakim dłużnik powinien poprawić swoją aktualną sytuację finansową i zebrać środki, dzięki którym spłaci swojego pożyczkodawcę.

Czy możemy faktycznie liczyć na przedawnienie zobowiązań finansowych?

Do przedawnień zaciągniętych kredytów bankowych nie dochodzi prawie w ogóle, gdyż bank w szybkim czasie kieruje sprawę do sądu, co automatycznie przerywa bieg przedawnienia.

Jednak inaczej bywa w przypadku mniejszych firm, tych udzielających chwilówek. Instytucje te potrafią zwlekać z pozwami – prędzej odsprzedadzą dług firmie windykacyjnej. W tym wypadku prawo działa na korzyść dłużnika i może dojść do przedawnienia. Należy pamiętać, iż mimo wszystko osoba mająca zaległości w spłacie chwilówki, będzie figurowała w BIK oraz w KRD, co nie rokuje najlepiej na przyszłość w kontekście próby zaciągania kolejnych pożyczek i kredytów.

przedawnienie długu

W jaki sposób wyjść z długów i nie stracić swojego majątku?

Dłużnik powinien pamiętać przede wszystkim o tym, aby:

  • Zawsze odpowiadać na pisma przysłane od komornika, aby uniknąć licytacji majątku, obie strony muszą dojść do kompromisu.
  • Mieć stały kontakt z wierzycielem. Sposobem na szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu jest często ugodowe rozwiązanie sprawy
  • Podjąć się pracy dorywczej. Dzięki niej dług będzie ulegał zmniejszaniu.
  • W razie konieczności ogłosić upadłość konsumencką. Wówczas po ukończeniu postępowania upadłościowego, sąd umorzy znaczną część długu i zaproponuje plan spłaty pozostałej reszty. Dłużnik będzie musiał spłacać zadłużenie w postaci ratalnych wpłat. W ramach upadłości okres spłaty może wynieść do 3 lat.

Osoba mająca długi może także zaciągnąć tak zwaną pożyczkę oddłużeniową, jednak nie w każdej sytuacji jest to dobre rozwiązanie.

Oczywiście, można także czekać na przedawnienie się zadłużenia, aczkolwiek bez wyjazdu za granicę, nie będzie to skuteczna metoda na pozbycie się zobowiązań.

Więcej w tym temacie dowiesz się ze źródeł:

1). Przedawnienie długu: po jakim czasie, wzór wniosku, jak nie przerwać jego biegu

https://zgasryzyko.pl/baza-wiedzy/przedawnienie-dlugu-kiedy-nastepuje-jak-napisac-wniosek/

2). Upadłość konsumencka – co to jest i jak ogłosić bankructwo?

https://zgasryzyko.pl/baza-wiedzy/upadlosc-konsumencka/