Automatyka przemysłowa – czy warto w nią inwestować?

Pomoc w postaci maszyn pracujących na profesjonalnych liniach montażowych jest dla przedsiębiorstw produkcyjnych nieoceniona. Bez nich większość firm nie miałaby szansy osiągać tak świetnych wyników. Automatyka przemysłowa ma bowiem wpływ na zwiększenie efektywności, a także podniesienie jakości wytwarzanych produktów. W jaki sposób jest to możliwe?

Urządzenia są wyposażone w zaawansowane elementy, które zapewniają szybką i bezproblemową pracę. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości informują o powstałej usterce czy problemie. Bez nich ludzie nie mieliby możliwości wykonania tak świetnej jakości produktów.

Co warto wiedzieć o automatyce przemysłowej?

Automatyka przemysłowa automatyzuje oraz steruje procesami produkcyjnymi, dzięki czemu jest w stanie wyręczyć człowieka w jego dotychczasowych zadaniach. Udział pracownika jest minimalny – zajmuje się on jedynie nadzorem nad wykonywanymi pracami. Automatyka przemysłowa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom właścicieli fabryk, którym zależy na szybkiej, ekonomicznej i efektywnej produkcji. Od teraz osiągnięcie tego celu jest na wyciągnięcie ręki. Dzięki licznym robotom, maszynom i pozostałym urządzeniom, a także współpracującemu z nimi specjalistycznemu oprogramowaniu, możliwe jest osiąganie naprawdę doskonałych efektów.

Automatyka przemysłowa

Poznaj systemy automatyki przemysłowej

Systemy automatyki przemysłowej to nic innego, jak wspólnie pracujące maszyny i urządzenia zamontowane na liniach produkcyjnych. Wśród nich wyróżnić można przede wszystkim maszyny do magazynowania produktów, maszyny do montażu, maszyny do transportu, a także całe linie montażowe. Oprócz tego warto dodać do tego również kamery sprawdzające stan komponentów przed montażem, rejestratory, jak również czujniki zainstalowane na liniach produkcyjnych w celu kontroli pozostałych urządzeń. Dzięki takim funkcjonalnościom można praktycznie natychmiast zareagować na każdą nieprawidłowość. Do urządzeń wchodzących w skład automatyki przemysłowej zalicza się również sprzęty, umożliwiające sterowanie maszynami. Wśród nich znajdziemy m.in.sterowniki PLC (Programmable Logic Controller) – https://www.ebmia.pl/automatyka-sterowniki-programowalne-c-197_35.html, które pozwalają zaprogramować konkretne czynności wykonywane przez konkretne urządzenia. Do tego celu używa się wbudowanego już na początku języka programowania. Oprócz tego warto wspomnieć o panelach operatorskich – https://www.ebmia.pl/automatyka-panele-operatorskie-c-197_925.html, które składają się z monitora, klawiatury, myszy oraz interfejsu sterującego. Co więcej, pośród urządzeń sterujących znajdziemy też silniki, zawory oraz pompy.

Automatyka przemysłowa a oprogramowanie

Poza tym, że automatyka przemysłowa składa się z wielu różnych urządzeń, wyposażona jest też w dedykowane oprogramowanie. Ma ono za zadanie kontrolować wszelkie procesy produkcyjne, a także pozyskiwać niezbędne informacje, dzięki którym możliwe będzie nie tylko optymalizowanie zachodzących procesów, ale także nadzorowanie pracowników oraz reagowanie na jakiekolwiek nieprawidłowości. Takim oprogramowaniem jest SCADA (Supervisory Control And Data Awuisition), jednak dużą popularnością cieszy się również DCS (Distributed Control System), czyli system rozproszony, nadzorujący i sterujący procesami produkcyjnymi. Co więcej, umożliwia on także dostarczenie interfejsu graficznego z procesem przemysłowym.

Części i elementy automatyki przemysłowej znajdą Państwo w sklepie EBMiA.pl