Terminale płatnicze to urządzenia, bez których trudno wyobrazić dziś sobie prowadzenie firmy. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze terminala? Jaki terminal płatniczy wybrać?
Terminale płatnicze na dobre zagościły już w polskich przedsiębiorstwach. Coraz więcej klientów, kierując się wygodą i komfortem, zastąpiło tradycyjną gotówkę plastikową kartą płatniczą. Właściciele firm, widząc ten trend, coraz częściej decydują się na instalację urządzeń płatniczych w swoich przedsiębiorstwach. Brak terminala płatniczego oznacza utratę części klientów i mniejsze obroty firmy.
Jak przyznają sami konsumenci, płacąc bezgotówkowo wydają większe kwoty. Częściej i chętniej robią też zakupy w miejscach, gdzie mogą wybrać preferowaną przez siebie metodę płatności. Jak twierdzą, informacja o płatności wyłącznie gotówką stanowi dla nich spory problem. Trzeba bowiem szukać najbliższego bankomatu w okolicy i po raz kolejny udawać się do sklepu, by zrobić zakupy.
Płatności bezgotówkowe, zwłaszcza zbliżeniowe, cieszą się w Polsce dużą popularnością. Banki wydały w naszym kraju już tyle kart płatniczych, ilu jest mieszkańców – blisko 40 milionów!
Jednak by mówić o realnej dostępności płatności bezgotówkowych szacuje się, że liczba terminali powinna się podwoić. Wciąż jednym z głównych powodów płacenia gotówką jest w Polsce… brak dostępności terminala płatniczego! Respondenci przyznają, że z taką sytuacją spotykają się średnio raz w miesiącu.
Czym jest Polska Bezgotówkowa?
Część przedsiębiorców wstrzymuje się z instalacją terminala płatniczego, ponieważ boi się wysokich kosztów związanych z instalacją czy obsługą urządzenia. Warto jednak pamiętać, że w ostatnim czasie znacząco spadła tzw. opłata interchange, która jeszcze do 2015 roku wynosiła średnio 1,2 proc. prowizji, a obecnie 0,2 proc. dla transakcji wykonywanych kartami debetowymi i 0,3 proc. kredytowymi.
Ale to nie wszystko. W Polsce działa program o nazwie Polska Bezgotówkowa, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą otrzymać do 3 terminali płatniczych za 0 zł i przez rok nie płacić prowizji od transakcji! Właściciele firm mają do wyboru terminale stacjonarne i przenośne, standardowe i typu smart. Więcej na temat darmowych terminali płatniczych dowiesz się na www.bezgotowki.pl.
Który terminal płatniczy wybrać? W przypadku, gdy transakcje dokonywane są nie tylko w punktach stacjonarnych, ale i mobilnych, znajdują zastosowanie urządzenia przenośne. Świetnie sprawdzają się one np. w przypadku taksówkarzy, konduktorów, restauracji, a także na targach i bazarach. Urządzenia stacjonarne znajdują zastosowanie przy punktach kasowych, gdzie nie ma konieczności dotarcia z płatnością do klienta.