Nie masz prawa jazdy, a prowadzisz pojazd? Zobacz, co Ci grozi

Zostawienie prawa jazdy w domu zdarza się każdemu. Niestety jest to dokument obowiązkowy, więc za jazdę bez plastikowego kartonika grozi Ci mandat. Jeszcze gorzej, jeśli auto prowadzisz bez żadnych uprawnień lub po tym, jak policja zatrzymała Twoje prawo jazdy. Zobacz, jaka kara czeka Cię w każdej z powyższych sytuacji i które dokumenty musisz mieć zawsze przy sobie, prowadząc auto.

Co musisz wozić zawsze przy sobie?

Pamiętasz pewnie czasy, w których każdy kierowca musiał bezwzględnie wozić ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu i polisę OC. A do tego prawo jazdy i oczywiście dowód osobisty. Te czasy minęły wraz ze zmianą przepisów. Od 2018 roku jedynymi obowiązkowymi dokumentami w podróży są prawo jazdy i dowód osobisty. Mówi się też o nadchodzącej kolejnej zmianie prawa. Jeśli wejdą w życie nowe przepisy, od 2020 roku także i obowiązkowe prawo jazdy będziesz mógł zostawić w domu.

Więcej o zmianach przepisów dotyczących obowiązkowych dokumentów w aucie przeczytasz w poradniku: https://mubi.pl/poradniki/brak-prawa-jazdy-co-grozi-za-jazde-bez-uprawnien/

Jaka sytuacja, taka sankcja

Kary za jazdę bez uprawnień są różne. Zależy to od okoliczności. Najłagodniejszy wymiar kary dostaniesz, jeśli zwyczajnie zapomnisz plastikowego kartonika z domu. Gorzej, jeśli policja zatrzymała Twoje prawo jazdy, więc masz 3-miesięczny zakaz prowadzenia pojazdu, ale mimo to wsiadasz za kółko. Najdotkliwszej jednak sankcji możesz spodziewać się po tym, jak prowadzisz pojazd bez zdanego egzaminu na prawo jazdy, czyli bez żadnych uprawnień. Zobacz, jakie kary przewiduje prawo dla wszystkich wspomnianych przypadków.

Zapomniałeś prawa jazdy z domu

Zgodnie z art. 95 Kodeksu wykroczeń, „kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.”

Jeśli zatrzyma Cię policja, a Ty nie będziesz miał przy sobie prawa jazdy, może skończyć się na pouczeniu (tego Ci życzymy!), ale równie dobrze możesz wrócić do domu z mandatem.

jazda samochodem

Jeździsz pomimo zatrzymanego prawa jazdy

Zdarzyło Ci się przekroczyć prędkość o 50km/h w terenie zabudowanym, zostałeś złapany na gorącym uczynku, a policja zatrzymała Twoje prawo jazdy na 3 miesiące? Podczas tego kwartału lepiej nie wsiadaj za kółko. Jeśli złamiesz zakaz i policja przyłapie Cię na prowadzeniu pomimo zatrzymanego prawa jazdy, starosta wydłuży Twoją karę do 6 miesięcy.

Załóżmy, że jesteś niepokorny i po raz kolejny łamiesz zakaz. Jeśli złapie Cię policja, możesz spodziewać się odebrania prawa jazdy. Prowadzisz auto pomimo całkowitej utraty prawa jazdy? W tym wypadku nie popełniasz już wykroczenia drogowego, ale przestępstwo regulowane Kodeksem karnym. W takiej sytuacji sąd może skazać Cię na 2 lata więzienia, a w ekstremalnych sytuacjach nawet na dodatkowy 15-letni zakaz prowadzenia pojazdu.

Prowadzisz pojazd, nie mając do tego uprawnień

Pamiętaj, że mając prawo jazdy kategorii B, możesz prowadzić nie tylko samochód osobowy, ale także auto z lekką przyczepą, ciągnik, motorower czy motocykl z silnikiem do 125 cm³.

Często kierowcy nie znają tego typu niuansów. Dlatego wsiadają na motocykl z silnikiem powyżej 125 cm³, mając jedynie prawo jazdy kategorii B. Jednocześnie są przekonani, że nie łamią prawa. Tymczasem aby prowadzić motocykl o mocnym silniku, musisz mieć zrobione prawo jazdy kategorii A, a do tego na swoim koncie 3-lata doświadczenia jako kierowca samochodu osobowego.

Za brak uprawnień do prowadzenia pojazdu dostaniesz mandat w wysokości:

  • 200 zł, gdy prowadzisz motorower,
  • 300 zł, gdy prowadzisz motocykl,
  • 300 zł, gdy prowadzisz samochód osobowy.

Licz się też z tym, że jeśli zatrzyma Cię policja i stwierdzi, że prowadzisz pojazd bez uprawnień, nie pozwoli Ci wrócić tym pojazdem do domu. Na zlecenie policji będziesz musiał odholować pojazd na najbliższy parking, za co zapłacisz z własnej kieszeni.

Nigdy nie zrobiłeś prawa jazdy, ale prowadzisz auto

Najbardziej ekstremalną sytuacją jest ta, w której prowadzisz samochód, ale nigdy nie zdałeś egzaminu na prawo jazdy. W takiej sytuacji możesz dostać 500 zł mandatu, a dodatkowo 3-letni, sądowy zakaz prowadzenia pojazdu. Mandat w wysokości 300 zł może dostać także właściciel pojazdu.

Prowadzenie auta bez prawa jazdy jest ryzykowne nie tylko ze względu na potencjalny mandat, ale przede wszystkim ze względu na ryzyko spowodowania kolizji. Jeśli będziesz sprawcą wypadku, poszkodowani dostaną odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC, ale Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wkrótce po zdarzeniu zwróci się do Ciebie na piśmie z żądaniem zwrotu tych kosztów. W przypadku szkód osobowych, czyli związanych z uszczerbkiem na zdrowiu osób poszkodowanych, odszkodowania te mogą wynosić nawet setki tysięcy złotych. Za to wszystko będziesz musiał zapłacić Ty. – ostrzega ekspert kalkulatora ubezpieczeniowego Mubi (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/)