Jak zorganizować w firmie obiady dla pracowników?

Nie od dziś wiadomo, że głodny pracownik to niezadowolony i mało wydajny pracownik. Pracodawcy coraz częściej decydują się więc na zapewnienie swoim pracownikom posiłków w firmie. Wiele osób chętnie korzysta z takiej możliwości, co sprawia, że jest to bardzo dobra inwestycja dla właściwie każdej firmy. W niniejszym tekście przedstawimy, dlaczego posiłki w trakcie pracy są takie ważne oraz jak je w prosty sposób zorganizować?

Dlaczego obiady w pracy są ważne?

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia, regularne spożywanie posiłków w istotny sposób wpływa na produktywność — zanotowany wzrost wydajności wyniósł około 20%. Podobne badania przeprowadziło też Health Enhancement Research Organization — wykazały one, że jedzący zdrowo i regularnie pracownicy są nawet o 25% wydajniejsi.

Regularne spożywanie posiłków ułatwia też organizację pracy i daje potrzebną na regenerację przerwę w wykonywaniu obowiązków. Smaczny posiłek to także prosty sposób na poprawę nastroju przy jednoczesnym dostarczeniu niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu energii.

Poza tym wspólny obiad to świetny sposób na integrację zespołu. Przerwa obiadowa pozwala budować relacje i prowadzić luźne rozmowy. Miło spędzony wspólnie czas buduje i zacieśnia dobre relacje, co ma duży wpływ na funkcjonowanie całego zespołu.

Ponadto organizowanie posiłków pracownikom poprawia wizerunek pracodawcy, buduje zaufanie i wpływa pozytywnie na lojalność. Jest to też bardzo dobry sposób na niefinansową motywację.

Posiłki dla pracowników można zapewnić na różne sposoby, m.in. dzięki kartom żywieniowym lub przedpłaconych (prepaid), jednak najpopularniejszym i najprostszym do zorganizowania wciąż pozostaje catering.

obiady w pracy

Rodzaje cateringu

Zasadniczo usługę tę dzieli się w naszym kraju na dwa typy — kontraktowy i komercyjny.

Ten pierwszy (nazywany też socjalnym) polega na świadczeniu stałej i powtarzalnej usługi w danym miejscu. Znajduje zastosowanie w dużych firmach i instytucjach, m.in. szkołach, urzędach, stołówkach studenckich i szpitalach. Często stanowi bardziej opłacalną alternatywę dla posiłków przyrządzanych na miejscu.

W ramach cateringu komercyjnego organizuje się i obsługuje m.in. bankiety, pikniki, koktajle, imprezy okolicznościowe. Ma on więc bardziej okazjonalny charakter. Można go podzielić na catering biurowy (czyli dostarczanie przekąsek lub dań obiadowych do biur i przedsiębiorstw) oraz party service (czyli obsługę różnego rodzaju przyjęć, zarówno w lokalach, jak i w plenerze).

Poza tym usługi cateringowe można podzielić na wiele różnych rodzajów, zależnie od usługodawcy. Najczęściej jednak w ramach tego podziału wyróżnia się catering:

  • Na zimno — obejmuje wszelkiego rodzaju przekąski, np.: kanapki, lunchboxy, sałatki.
  • Na ciepło — dostarczane na ciepło dania obiadowe, najczęściej w formie pakowanych osobno zestawów.
  • Biznesowy — obsługa różnego rodzaju spotkań biznesowych i bankietów firmowych, często w formie bufetu.
  • Dietetyczny — modna ostatnio forma, w ramach której dostarczane są przygotowane według wytycznych dietetyków pojedyncze posiłki lub zestawy na cały dzień.

Na co zwrócić uwagę wybierając catering?

Zapewnienie dobrego smakowo i jakościowo jedzenia jest bardzo ważne, nie tylko dla pracownika, ale też samej firmy. Serwując niesmaczne posiłki, można bowiem uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego i wiele stracić w oczach podwładnych. Dlatego też kwestię wyboru dostawcy z mnogości firm oferujących catering należy potraktować poważnie i dobrze przemyśleć sprawę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Przeglądając oferty, powinno się brać pod uwagę następujące kryteria:

  • Oferta — przejrzenie menu daje dobry obraz tego, co dany usługodawca oferuje. Należy sprawdzić, czy proponowane dania zgadzają się z preferencjami żywieniowymi pracowników. Trzeba też sprawdzać składniki pod kątem alergenów (warto wcześniej przeprowadzić na ten temat sondę wśród pracowników). Często na swoich stronach internetowych firm cateringowych zamieszczane są także zdjęcia poglądowe, dzięki czemu można od razu sprawdzić, jak dany posiłek prezentuje się na talerzu.
  • Elastyczność — warto sprawdzić, czy dana firma dopuszcza zawieszenie dostaw na kilka dni (co jest bardzo ważne przy grupowych wyjazdach) i modyfikację składanych zamówień (przykładowo, gdy część pracowników będzie na urlopie, potrzebna będzie mniejsza ilość obiadów lub gdy część osób chciałaby zrezygnować z pewnych dodatków), zwłaszcza przy długoterminowym korzystaniu z usługi.
  • Lokalizacja — najlepiej, aby produkcja danego cateringu znajdowała się możliwie blisko biura. Dzięki temu zyskuje się większe prawdopodobieństwo dostarczenia jeszcze ciepłych dań. Zamawianie obiadów z drugiego końca kraju raczej nie ma sensu. Chyba że chodzi o dietetyczny catering oferowany wyłącznie w jednym miejscu. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku dania będą odmrażane, co niekoniecznie musi wszystkim odpowiadać.
  • Opinie — przeglądając oferty, warto sprawdzić także zamieszczane w internecie opinie na temat danego cateringu oraz ocenę np. na Google Maps. Dzięki temu nie trzeba będzie wybierać w ciemno, gdyż prawdopodobnie wiele osób ma praktyczne doświadczenia, którymi dzieli się z ogółem. To też dobra okazja do sprawdzenia reakcji samego cateringu — czy w ogóle odpowiada na komentarze klientów i dąży do polepszenia swoich usług, czy wszystko ignoruje i się nie rozwija. Oczywiście trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu do sprawy — ludzie z natury częściej dzielą się opiniami negatywnymi niż pozytywnymi.

Jeśli zamierza się skorzystać z cateringu dietetycznego, należy także sprawdzić, czy proponowane potrawy były konsultowane z dietetykiem. Informacje na ten temat nie powinny być trudne do znalezienia — firmy często się tym po prostu chwalą. Brak takiej informacji niezbyt dobrze świadczy o danej ofercie.

SmartLunch — nowoczesny i wygodny sposób na posiłek dla pracownika

Jeśli szukasz sposobu na rozwiązanie kwestii posiłków dla Twoich pracowników, na pewno zainteresuje Cię oferta firmy SartLunch. Swoją działalność rozpoczęła ona w 2014 roku i od tamtej pory nieprzerwanie świadczy wysokiej jakości usługi, współpracując ze sprawdzonymi, lokalnymi restauracjami i lokalami gastronomicznymi. Dzięki temu każdy pracownik może zjeść smaczne, pożywne i dostarczane na wyznaczoną godzinę danie z możliwością indywidualnego wyboru potrawy.

zamawianie posiłku przez aplikację

Jak to działa?

Dzięki dedykowanej aplikacji SmartLunch, obsługiwanej przez urządzenia mobilne, stronę internetową lub SmartBoxy (interaktywne kioski montowane w większych zakładach), w szybki i łatwy sposób można dokonać zamówienia pożywnych posiłków dla pracowników. Każde zamówienie można w dowolnej chwili sprawdzić i edytować. SmartLunch oferuje bogate menu, dające naprawdę spore możliwości doboru potraw.

Następnie zamówienia trafiają bezpośrednio do restauratora, a gotowe dania są dostarczane punktualnie w wyznaczone miejsce. Pakuje się je w specjalne termoboxy, dzięki czemu trafiają do klientów zawsze ciepłe i estetyczne. Każdy box jest oznaczony etykietą z nazwiskiem pracownika, co eliminuje wystawanie w kolejce i pozwala poświęcić więcej czasu na odpoczynek przy smacznym posiłku.

Posiłki ze https://smartlunch.pl/ to także bardzo proste rozliczanie — innowacyjny system pozwala na wystawienie zbiorczej faktury z danego okresu zamówień i opłacenie wszystkiego jednym przelewem. Klient ma przy tym pełen wgląd w historię zamówień ze szczegółowym zestawieniem wszystkich operacji, a dane potrzebne do rozliczenia są wysyłane automatycznie przez system SmartLunch.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po obiady w firmie jako sposób na niefinansową motywację pracowników. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla obu stron — pracownik jest bardziej zadowolony i pełen energii, a pracodawca może liczyć na większą efektywność pracy.